zabıt katibi alımı

HAKKARİ

Hakkari Adliyesi'nde açılan 19 kişilik kadroda sözleşmeli katip olarak çalışmak üzere 321 kişi başvuruda bulundu.

Sabah saatlerinde Konak Caddesi üzerinde bulunan Hakkari Adliyesi önünde toplanan adaylar, büyük bir heyecan yaşadı. Bazıları yere oturarak beraberinde getirdikleri klavyenin üzerinde parmak alıştırması yaparken, bazıları ise ayakta bekleyerek isimlerinin okunmasını bekledi. KPSS sınavında 60 ile 70 arasında puan alan gençlerin tabi tutulduğu sınava klavyesine güvenen birçok genç katıldı.

Hakkari Adliyesi'ne katip olarak alınacak 19 kişilik kontenjana 321 kişi başvurdu. Katiplik sınavına başvuran bazı gençler uzun zamandır bu sınava çalıştıklarını, sınava bu kadar kişinin başvurmasının Hakkari'deki işsizlik gerçeğini ortaya koyduğunu belirtti.
iha

ESKİŞEHİR

Eskişehir Adliyesi'nde 20 kişinin alınacağı zabıt katipliği pozisyonu için bin 200 kişi başvuruda bulununca sınavın yapılacağı salon önünde uzun kuyruklar oluştu.

Adaylar, sabahın ilk saatlerinden itibaren sınavın yapılacağı Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne geldi. Uzun kuyrukların oluştuğu sınav salonunun önünde izdiham yaşandı. Adayların sırayla içeriye alınmasına rağmen, bazıları izdiham ve kuyruk oluşmasına tepki gösterdi. Sınava girecek adaylar, işleyişin daha hızlı yürümesi için yetkililere isimleri okumada yardımcı oldu.

Sınavda, 3 dakikada 90 kelime yazmaları istenen adaylardan başarılı olanlar, daha sonra sözlü mülakata girecek. Sözlü mülakatta alınan puan ile KPSS puanlarının ortalamasına bakılarak 20 kişi sözleşmeli olarak adliyede işe başlayacak.

Sınava giren İlknur Çevreligil, lisans mezunu olduğunu ifade ederek, "Şansımızın az olduğunu biliyoruz. Denemek için geldik. Bunu bile bile, 'Keşke' dememek için geldik. Sözleşmeli alınacak zaten. Bunun da eksi yönleri var" diye konuştu.

Sınavda sırasını bekleyen Ali Tuncel ise, sistemin değiştirilebileceğine dikkat çekerek, "Sınav sistemini çok saçma buluyorum. Böyle bir sistem yok. Farklı bir sınav sistemi ile memur adayları alınabilir. 20 kişi alınacak, bu kadar kişi burada bekletiliyor. Zaten alınacak adamların belli olduğunu düşünüyorum. Herkesin tanıdığı vardır. Bir şekilde gireceklerdir" ifadelerini kullandı.

iha

ADANA

Adalet Bakanlığı'nın Adana Adliyesi'nde 63 zabıt katibi alacağını duyurması üzerine işsiz gençler adliyeye akın etti. Adaylar, sınavın yapılacağı adliye önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı adayların sokakta, kafede ve parklarda klavye ile çalışması dikkat çekti. Üniversiteli işsizlerin çoğunlukta olduğu adaylar, sınavda daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az 90 kelime yazmaya çalıştı. Heyecanlı oldukları görülen adaylar, 6 Nisan 2013 Cumartesi günü saat 09.00'da sözlü sınava girecek. Sınavı kazanma ihtimalini ‘Milli Piyango'nun çıkma şansı daha yüksek' diye değerlendiren adaylar, "2 bin 500 gibi bir başvuru varmış. Biz yine giriyoruz. İlk girişim ama 3-4 defa giren arkadaşlarım var. Evde 150-200 kelime yazıyorlar, buraya geliyor 80 kelime bile yazamıyor. Bu da konsantrasyon eksiği, heyecanlanma, el titremesi gibi şeylerden kaynaklanıyor" dedi. *no*
iha

ferdin fikrine zor mu diyorsunuz o zaman konya adliyesinin sordugu metne bir bakın ingilizce ve tarih doluydu ve parantezliydi kimine parantezi mutlaka acın dediler kimine parantezin içini yazın dediler kimine parantezin içini yazarsanız o kelimeler sayılmayacak dediler tamamen elemek için yaptılar sok olduk saten ingilizce metni görünce hiçbir acıklama yapmadılar daha kagıdı acmadan başlattılar süreyi berbattıı 1700 kişiden 82 kişi mülakata girio saten alacakları adam bellidir ya neyse..

evet benim içinde zor değil sen danıştayın sınavına hiç girmedin heralde sadece tarih ve "!()?;:,. gibi işaretlerle dolu bi metin di. yazan için zor değil ben son sınavda 210 kelime yazdım bide ingilizce dediğiniz james varmış jamesin türkçe bi kelimeden farkı yok ki daktilo metinlerinde de mystro yada stenografi gibi ingilizce kelimeler vardı sanki direk alıp ingilizce metin sorulmuş gibi söyleniyo ama arkadaşın biri metnin içinde birkaç ingilizce kelimenin geçtiğini söylüyo bide ne gördüysen yazacaksın yok parantez içi dışı demiceksin ve katip olmak istiyosan sadece daktilo metinlerine bağlı kalmayacaksın katiplik sadece o metinlerden ibaret değil. her şeyin hayırlısı olsun.....

merve kazandınmı naptın

evet benim içinde zor değil sen danıştayın sınavına hiç girmedin heralde sadece tarih ve "!()?;:,. gibi işaretlerle dolu bi metin di. yazan için zor değil ben son sınavda 210 kelime yazdım bide ingilizce dediğiniz james varmış jamesin türkçe bi kelimeden farkı yok ki daktilo metinlerinde de mystro yada stenografi gibi ingilizce kelimeler vardı sanki direk alıp ingilizce metin sorulmuş gibi söyleniyo ama arkadaşın biri metnin içinde birkaç ingilizce kelimenin geçtiğini söylüyo bide ne gördüysen yazacaksın yok parantez içi dışı demiceksin ve katip olmak istiyosan sadece daktilo metinlerine bağlı kalmayacaksın katiplik sadece o metinlerden ibaret değil. her şeyin hayırlısı olsun.....

AÖF adalet mezunlarına yıne oncelık verılmemıs lısteye gırerken dıye duydum dogrumu arkadaslar :
Aöf adalet mezunların ısyanı da su ; o zaman neden ön lisans mezun olup sınava gırdık Lise girip yüksek puan alırdık yonunde *yes*

teşekkürler kardesım Zehraikmaday ,biri cıkıp acıklama yapmıyor nedense umarım yetkılıler bu sıkıntıyı dile getirecektir.

merve Allahtan kork w harfini kullanmıoruz ki yani türkcede böle bi harf yok vede imlasız dediler parantez ve bisürü sey cıktı sayılarıda 10 parmak bilmiorum danıştayda en azından ne cıkcaı belli herkese aynı cıkıo bu adliye katipliği ankarada mustafa kemal cıkmıs bi mustafa kemalle james bir mi allah askına :) vede bu kadar basit buluosan bidahaki alımlarda konyaya bekleriz ..

ben metni görmedim arkadaşım zor olabilir haklısın sadece arkadaşlar var konyada giren onların söylediğini söyledim ben bidahaki alımlarda girmeyi düşünmüyorum çünkü kazandım ama belki on parmak bildiğim için belki okulunda okuduğum 3 yıl nerdeyse sadece bunun eğitimini aldığım için bana zor gelmezdi çünkü ben zaten ingilizce metinlere çalışıyodum bu sınava girmek isteyenlerede tavsiyem bir hafta ingilizce metin bir hafta türkçe metin olarak çalışırsanız sizin yararınıza olur öğretmenlerimizin isteği bu yöndeydi okuldayken her şeyin hayırlısı

arkadaşlar ben Q klavye kullanıyorum ama hızlı yazamıyorum. buyuzden f klavyeye geccem.size göre sifirdan başlayınca f klavyede onparmak oğrenip 3 dkda en az 100 yazabilirmiyim. ve ne kadar zaman alır sizce oğrenmek.

Ben 10 parmak çalışmaya başladığım günü not almıştım. Eylül 2012'de başlamışım 10 parmak çalışmaya. Ve aldığım nota göre tam 2 buçuk 3 ay kadar sonra 90-100 arası yazmaya başlamışım. Bu seneki adliye alımlarında 116 yazdım imlalı. Şu anda rahat 130-150 arasında yazıyorum. Ama Danıştay ve adliye olarak toplam 2 sınava girdim, sınav stresi yazmayı gerçekten düşürüyor.

Evet f klavye ile çalıştım. Çalıştığım bir site vardı güzeldi. Toplam 15 tane alıştırması vardı galiba ama ben 3 alıştırmadan sonra zaten elim tuşların yerini öğrenmişti, diğer alıştırmalara hiç geçmedim bile. Yani 10 gün içinde ellerim tuşların yerini öğrendi tamamen. Yavaş yazıyordum 3 dakikada 10-20 kelime falan ama klavyeye bakmadan yazmayı öğrenmiştim yavaşta olsa. Hız daha sonra kendiliğinden geldi zamanla. Sana tavsiyem ilk başta sadece tuşların yerini öğrensin ellerin klavyeye bakmadan yazmayı öğren gerisi tamaman alıştırmaya bağlı.

bence çalışırken kısa aralıklar vermek yararlı olacaktır. oturup ben 2 saat çalışıcam deyip 2 saat aralıksız yazmaya çalışmak biraz sıkıntı oluyor o yüzden 5 er 10 ar dakikalık aralar vermek zamana yaymak bana göre en faydalısı. mesela çok alakasız bi anda örneğin bir dizinin reklam arasında veya yemek beklerken :D oturup 3 dk yazmak. kesin sonuç almak için en faydalısı klavyeye bakmamak kesinlikle. o zaman çalışmak da daha zevkli oluyor ve sabır göstermeli.mutlaka karşılığı alınır klavye de.

Wathcman'e katılıyorum. Ben de öyle çok yoğun çalıştığımı söyleyemem. Her gün kesin yazıyordum ama günlük 4-5 saat falan yazdığım söylenemez. 10 dakika yazıp, bırakıyorum daha sonra canım istediği zaman tekrar, zaten zevkli bir uğraş, katipliği kazanamasam bile artık sürekli yazarım iyiki öğrenmişim diyorum. Zaten teknik bir iş öğrenmemek diye bir şey olmaz. Uygulamaları doğru yaparsan olur.

uğur arkadaşım bende sınava girmiş biri olarak sana tavsiyelerim bence kendini hangi klavyede ii hissediyorsan ondan çalış..normalde evde 115 120 arası yazıyordum sınavda 122 yazdım :) heyecanı düşünme..heyecanımı yenemeyeceğimi düşündürdüler çevremdekiler ama şükür heyecan yapmadım ve evde yazdığımdan yüksek yazdım.. q kullanıyorum..hoş mülakatta elendim.. sonuçları öğrendiğmde f kullanıp derece yapmaya karar verdim tuşları çıkardım f olarak dizdim.iki gün çalışayım dedim çok mutsuz oldum q geliyor aklıma..ve şunu düşündüm 90 yazmak yeterli görüyorum ki 9? yazanlar şuan katip.. ve hangi il olduğunu şuan hatırlayamıyorum 291 yazdı kız elendi sözlüden..katipler.com dan da madalyası vardı kızın dereceliydi..sana tavsiyem kendini çok yazmakla yorma 90 geç sözlüden de ne yapılması gerektiğini biliyrsun bulursan referansını iş senin bulamazsan 300 yazalım almıyorlar..

Yukarı Alt