Cezaevi Öğretmeni Olmak İstiyoruz!

Keskin kardeş formasyonun olması gerekiyor. Formasyon olmazsa kabul etmiyorlar .
Biz işletme bölümü mezunları zaten türkiye'de formasyon alamıyor. Birileri yurt dışından bir üniversiteden almışlar ama türkiye kabul etmemiş bunu. Ama belki YÖK bizlere de formasyon verir. Çünkü İktisat mezunlarına veriyor. Çok garip ama iktisata veriyor diğer bölümlere yok.

Kardeş Fen edebiyat mezunlarına bile kaldıryorlar artık formasyonu. Öğretmenden bol birşey yok memlekette. Artık sadece eğitim mezunları buna sahip olabilecek ;)

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi
arkadaşlarımıza gereken desteği veriyor ve facebook hesabımızda da gereken paylaşımları yapıyoruz..

Bir Cezaevi Öğretmeninden..

Cezaevi öğretmeni olmak.Çoğu insan bu tür bir tanımı belki ilk defa duyuyordur.Evet bende cezaevi öğretmeni olmadan önce böyle bir görev tanımı bilmiyordum.Hayat sürprizlerle doludur.Kendimi bir anda cezaevi öğretmeni olarak görev yaparken buldum.Ne olmak istemiştim ama ne oldum.
İlk başlarda çok tedirgindim.Çünkü çalışma alanımı ,görev tanımımı,yetkilerimi,iş planımı bilmiyordum.Gönül huzuru içinde "Cezaevi öğretmeniyim "dediğimde 3 yıllık öğretmendim.Alışıncaya kadar çok zor günler geçirdim.Çünkü koskoca cezaevinde sizden başka öğretmen yok,mesleki dayanışma yapacağınız kimse yok.Sizden başka eğitimden,kurslardan anlayan yok.İlk başta birilerinin gelip"hocam bugün şu şu işler yapılacak" diyeceğini zannederek hiç bie iş yapmadan beklemiştim.Meğer burada iş planı tamamen öğretmenin kendi insiyatifinde.
Yaz tatilimizin ve sömestre tatilimizin olmayışı benim gibi milli eğitimden gelme öğretmenler açısından çok zor.Sadece 20 gün yıllık izniniz var.
Cezaevinde bir öğretmen olarak çalışmanın en zor yanı ücretler açısından.Yanlış anlaşılmasın öğretmenlere iyi ücret veriliyor.Sıkıntı, öğretmenin aldığı maaş ve ek dersle cezaevi personeli arasında (kurum 1.müdürü ve 2.müdürleri dahil)en yüksek ücreti alıyor olması.Ücret kıyaslamasının rahatsız edecek seviyede olması konuşmalar sırasında "siz konuşmayın zaten dünyanın ek ders ücretini alıyorsunuz"demeleri rahatsız edici boyutta.
Cezaevinde öğretmen olmayı seviyorum.Yapabildiğim kadar bu meslekte çalışmaya devam edeceğim.Soranlara tavsiye ederim.Milli Eğitimde tam 5 yıl çalıştım ama kendimi geliştirememiştim.5 yıldır cezaevindeyim,çok şey öğrendim ,her yönden kendimi geliştirme imkanı buldum.

Hatırlatma ;)

Arkadaşlarım Lisans KPSS'ye başvurular Çarşamba günü bitiyor. ÖSYM'nin son gün yoğunluk yaşaması muhtemel. Son güne bırakıp sorun yaşamayın ;)

Kardeş ben iki saat önce yatırdım geldim acayip kalabalık bankalar. o yüzden dedim arkadaşlarımın mağdur olmalarını istemem :)

ismail hocam..ınfaz koruma memurundan daha mı az maas alıyorsunuz..yada yukselme olayı yokmu ogretmende..yanı 1.mudur 2. mudur olma ımkanı yokmu..bıde formasyon sartı var mı..

Kardeş cezaevi öğretmeni infaz koruma memurundan hatta müdürlerden daha fazla maaş alıyor. Tabi bu girdiğin derse göre ve ekderslere göre değişiklik gösteriyor. Öğretmenlikte de yükselme şansı var. Cezaevinde öğretmenlik yapabilmen için formasyonun olması gerekiyor. Bunun yanısıra öğretmenler 4 yıllık fakülte mezunu oldukları için müdürlüğe kadar yükselmeleri de muhtemel.

tesekkur ismail hocam.bende matematik bölüm mezunuyum.o zaman önce formasyon almaya bakım..denetımlı serbestlık ıcın ne dıyorsun hocam.

Kardeşim inş formasyon alabilirsin ama kalkacak formasyon diyorlar tam olarak bilemiyorum o konuyu. Denetimli serbestliğe gelince; epey öğretmen kadrosu var, ayrıca denetimli serbestlik müdür yardımcısı alınacak bunlar 4 yıllık fakülte mezunlarından olacak. Bunları biliyoruz fakat hiç birşey açıklığa kavuşmadı daha. Yasa çıktı, tahliyeler de başladı. 15 bin insan dışarı çıkıyor. Adı üstünde denetimli serbestlik, bu kadar insanın denetimi gerekiyor. Dolayısıyla denetimli serbestlik kadrolarına alımların gecikmeyeceğini düşünüyorum ben. ;)

Kardeş cezaevi öğretmeni infaz koruma memurundan hatta müdürlerden daha fazla maaş alıyor. Tabi bu girdiğin derse göre ve ekderslere göre değişiklik gösteriyor. Öğretmenlikte de yükselme şansı var. Cezaevinde öğretmenlik yapabilmen için formasyonun olması gerekiyor. Bunun yanısıra öğretmenler 4 yıllık fakülte mezunu oldukları için müdürlüğe kadar yükselmeleri de muhtemel.

Nette biraz araştırdım 2500 üzerinde maaş alan cezaevi öğretmeni yok bu yüzden yukarıdaki yazıyı okuyunca çok şaşırdım.

Belgelerimi komisyona verirken oradaki görevli bana : ileride öğretmenliğe geçersen iyi olur çok para alıyorlar dedi bende eve gelip bir araştırma yaptım fakat gördüğüm 2500 den fazla alan yoktu memurlar.net ten araştırmıştım .

Yeni başlayan bekar bir öğretmenin taban maaşı 1685 TL. Cezaevindeki öğretmen bundan %5 fazla alıyor bu da 85 TL falan yapar. Bunun yanında haftada 25 saat ayda 100 saat ekderse giriyor. Şuan ekders ücreti saat başına 8.05 TL çarp 100 ile 805 TL yaptı. Ama cezaevi öğretmeni bunun %25 fazlasını alıyor yani +201 lira.

Şimdi toplayalım 1685+85+805+201 = 2776 TL yaptı.

Bir de evliysen 2776+141 =2917 TL yapar

Daha sınavlarda aldıkları gözetmen ücretini yazmadım bak.

Ama heryerde böyle para alır mısın bilmem. Tam alırsan böyle oluyor kardeşlerim.

Bu da farklı bir yorum.Cezaevi öğretmeninin açıklaması şu şekilde:

''Değerli arkadaşalar.Ben cezaevinde çalışan bir öğretmenim.Meb ile Cezaevi şartları tartışmalarını okudum .hayretler içinde kaldım...Hangi cezaevi öğretmeni meb de çalışan öğretmenden 700-1000 tl fazla alıyor hayret ediyorum...Aradaki fark ekdersin %25 fazlası.Arkadaşalr meb çalışırsan yazın okula bile gitmeden 1850 maaş alacaksın.Ayrıca okul dönemi 15 saat derse girersen maaşını hak ediyorsun.15 saatin üzeri ekdeers...Ekdersi fiili olarak çalışırsan alırsın.

Arkadaşalar cezaevlerinin tamamına yakını şehir dışındadır.Sosyal hayat diye bişey yoktur.Akşama kadar karanlık bir mekanda suç ve suçlu ile uğraşırsın.Ayrıca cezaevindeki askeri disiplin bazı öğretmenlere problem yaşatır....Ben meb te çalışmadığım için kıyas yapmadım ama bunları düşünerek cezaevi öğretmenliğini isteyin.Kaldı ki çok sayıda öğretmen arkadaşımız meb geçmek için mahkemelik olmuştur....Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun...''

link: http://forum.memurlar.net/konu/432685/?page=30

İttifak kardeşim ben de okudum oraları ona göre bir hesap yaptım. Dediğim gibi her cezaevinde böyle alabilir misin bilmem. Ne kadar ekders alırsın ona göre değişir.

Yukarı Alt