Vardiyalı çalışma, kalp krizi riskini artırıyor.

Kayıt
3 Mart 2012
Mesajlar
559
Beğeniler
0
#1
Kanadalı ve Norveçli bilim adamları, vardiyalı çalışanların diğer çalışanlara oranla daha fazla kalp krizi riski taşıdığını ortaya çıkardı.

"British Medical Journal" dergisinde yayımlanan araştırma, vardiyalı işlerin beden saatini bozduğunu ve yaşam biçimi üzerinde ters etkiye neden olduğunu gösterdi.

Yaklaşık 2 milyon çalışanın katılımıyla yapılan ve çalışanların sosyo-ekonomik durumları ile beslenme alışkanlıklarının da incelendiği çalışmada, vardiyalı çalışanların kalp krizi geçirme riskinin yüzde 23, koroner kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin yüzde 24, felç geçirme riskinin ise yüzde 5 daha fazla olduğu belirlendi.

Western Üniversitesi'nden Doç. Dr. Dan Hackam, vardiyalı işlerde çalışan kişiler arasında uyku sorunlarının ve kötü beslenmenin de daha yaygın olduğunu söyledi.

Gece vardiyasında çalışanların belirli bir dinlenme dönemlerinin olmadığına ve bu nedenle sinir sistemlerinin sürekli aktif olduğuna işaret eden Hackam, gece vardiyasından sonra en az iki gece uyumanın çalışanların daha sağlıklı olmasına yardımcı olacağını söyledi.

Daha önce yapılan araştırmalar da vardiyalı işlerin, tansiyon ve diyabet riskini artırdığını ortaya çıkarmıştı.

Anadolu Ajansı
 
Kayıt
9 Mart 2012
Mesajlar
5
Beğeniler
0
#2
ee ne yani vardiyaya geçersek veya vardiyada çalışyorsak istifa mı edelim :)

bizim işimizin gereği bu arkadaşlar.gülü seven dikenine katlanır
 
Kayıt
24 Ocak 2012
Mesajlar
587
Beğeniler
0
#3
vardiya cezaevinde en zor görevlerdendir hatta bazen memuru cezalandırmak için vardiyaya verirler ve her memur eninde sonunda vardiyayı görür görsün de daha iyi çalışsın diye ama o kadar da korkacak bişey yok ben şahsen 1 ay durdum gayet rahattım daha sonra nizamiyeye geçtim bizler ikm yiz cezaevinin her yerinde görev yaparız şükürler olsun
 
Kayıt
6 Mart 2012
Mesajlar
238
Beğeniler
2
#4
ben de arkadaşlara katılıyorum, çok sorunlu koğuşlara düşmediğiniz zaman -ki zaten oralara genelde çok daha deneyimli ve eski memurları veriyorlar- vardiya çok daha rahat
 
Yukarı Alt