Sincan Cezaevinde İşkence İddiası!

Kayıt
3 Mart 2012
Mesajlar
559
Beğeniler
0
#1
Adalet Bakanlığı: Sincan Cezaevi'ndeki işkence iddialarıyla ilgili soruşturma devam ediyor.

9 Mayıs 2012 tarihli Radikal Gazetesinde yer alan; "Pozantı'dan sonra Sincan'da da işkence iddiası" başlıklı haberde, “Ankara Sincan Çocuk Kapalı Cezaevi'nde çocuklara yumuşak oda diye bilinen, duvarları süngerle kaplı bir odada hükümlü ve tutuklu çocuklara tazyikli suyla işkence yapıldığı” iddiasıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.


1- Tüm yeni ceza infaz kurumlarında infaz mevzuatına ve Avrupa Konseyi'nin cezaevi standart tavsiye kurallarına uygun olarak, "kendisine ve çevresine zarar veren veya zarar vermeye yönelik davranışlar ve belirtiler gösteren, sözler sarf eden" hükümlü ve tutukluların kendilerine ve çevresindeki diğer insanlara ve eşyaya zarar vermelerinin engellenmesi amacıyla özel olarak dizayn edilmiş, tamamı süngerle kaplı odaların bulunduğu, bu odaların kısa süreli olarak hükümlü ve tutuklunun yatışması ve sakinleşmesi için kullanılmaktadır. Bu odalarda tutukluların ihtiyaçlarının giderebilmesi için tuvalet bulunmaktadır. Odanın açıldığı koridorda, keyfi uygulamaları engellemek amacıyla, odaya giriş çıkışı kaydeden güvenlik kameraları bulunmaktadır.

2- Haberde adı geçen çocuklardan; B.H. ve A.E. hiçbir şekilde sünger kaplı odaya alınmamıştır. M.C.A. 23 Mart 2012 tarihinde, kalmakta olduğu koğuş içerisindeki camı kırması nedeniyle, kısa süreli sünger kaplı odaya alınmıştır. M.T. 9 Mart 2012 tarihinde kalmakta olduğu koğuştaki diğer tutuklu ve hükümlülerin eşyalarını zorla alması sebebiyle 08.34-11.25 saatleri arasında sünger kaplı odaya alınmıştır. Ş.U. 15 Mart 2012 tarihinde slogan atmak ve görevli memura direnme eyleminden dolayı 16.30-17.44 saatleri arasında sünger kaplı odaya alınmıştır. S.Ü. 1 Nisan 2012 tarihinde koğuşundaki arkadaşı ile kavga etmesi nedeniyle 19.35-21.05 saatleri arasında tedbir amaçlı sünger kaplı odaya konulmuştur.

3- Ankara Barosu Başkanlığı'nın 19 Nisan 2012 tarihli şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli ve idari soruşturmalar derhal başlatılmış ve yapılan soruşturma kapsamında müşteki ve mağdur olduğu iddia olunan çocuklarla haklarında isnatlar bulunan personelin Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeleri alınmıştır.

Söz konusu iddialarlailgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen idari soruşturma ve Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen adli soruşturma devam etmektedir.
 
Yukarı Alt