KPSSyi kazanan memur yeniden sınava girecek

Kayıt
4 Ocak 2012
Mesajlar
2.130
Beğeniler
1
Şehir
eskişehir
#1
47 yıllık Devlet Memurları Kanunu değişiyor

KPSSyi kazanan memur yeniden sınava girecek. Düzenlemeye göre KPSSden sonra memurlar bir süre aday statüsünde çalışacak sonra yeterlilik sınavına girecek

İSTANBUL - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kıdem tazminatı, intibak ve taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin ardından, kamu personel reformu için de düğmeye bastı.

Star Gazetesi'nin haberine göre, 47 yıllık Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapmak için çalışma başlatan bakanlık, kamu görevlileri arasındaki ücret dengesizliğini gidermeyi, çalışan memurun ödüllendirilmesini, çalışmayan memurlara yaptırım uygulanmasını planlıyor. Reform kapsamında en büyük değişiklik ise Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS) yaşanacak. Buna göre KPSSden sonra ikinci bir sınav daha yapılacak.

Reform çerçevesinde, kamu görevlilerinin özlük ve sosyal hakları ile ilgili ön çalışma yapıldı. Çalışmada kamu görevlilerinin haklarının 5 ayrı kanun ile düzenlendiği belirlendi. Yine aynı çalışmada kamu görevlilerinin 50 çeşit ücret aldığı, aynı statüde olan ve aynı işi yapan personel arasında ciddi ücret farklılıkları olduğu saptandı. Örneğin, kadrolu mühendis ile sözleşmeli mühendis, kadrolu işçi ile sözleşmeli işçi arasında bin ile bin 500 lira arasında ücret farklılıkları olduğu tespit edildi. Ayrıca yine kamu görevlilerinin, izin, kıdem tazminatı, prim gibi bir çok sosyal hakkında da büyük uçurumlar olduğu saptandı. Kamu personel reformu ile tüm bu farklılıkların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

MEMURLUĞA GİRİŞ ZORLAŞIYOR
Kamu personel reformu çerçevesinde yürütülen çalışmalar henüz taslak aşamasına dahi gelmedi. Ancak çalışmaların gelecek yıl içinde tamamlanarak, memur sendikaları ile masaya yatırılması amaçlanıyor. Bu çerçevede, memurlarla ilgili yapılması planlanan düzenlemelerin bazıları şöyle:

- Kamu görevlilerinin özlük ve sosyal hakları tek bir kanunda toplanacak. Her meslek grubunun ayrı ayrı düzenlemesi olmayacak.

- Devlet memurluğundaki ömür boyu iş garantisi anlayışına son verilecek. Kamu görevlileri için kısmen uygulanan, ödül ve prim sistemi, sistematik yapıya dönüştürülecek. Ayrıca, çalışmayan memurlara da yaptırım uygulanmasının önü açılacak.

- Memurluğa girmek zorlaşacak. KPSSden yeterli puan alan memurlar belirli süre aday memur statüsünde çalıştırılacak. Adaylık süresinin ardından ise yeterlilik sınavına tabi tutulacak. Sınavı kazanan adaylar asıl memur olarak görevlendirilecek.


Bağlantıları görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Kayıt
4 Ocak 2012
Mesajlar
2.130
Beğeniler
1
Şehir
eskişehir
#3
yani diyorki herkes 1 sene aday. senenin sonunda yeterlilik sınavı gibi sınav olcaklar. sonra asalet tasdiklencek..
 
Yukarı Alt