İşçi alımında örnek uygulama

Kayıt
4 Ocak 2012
Mesajlar
2.130
Beğeniler
1
Şehir
eskişehir
#1
Bilindiği üzere işçi alımını İŞKUR yürütmektedir. Kamu kurumları ilanlarını bu kuruma göndermektedir. İŞKUR, ilanı yayımladıktan sonra başvuruları almakta ve açılan kadro sayısının 3 katı kadar adayı ilanı veren kamu kurumuna göndermektedir. İlanı veren kurum ise gelen adaylara sözlü sınav yaparak personel alım sürecini tamamlamaktadır. Ancak, Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu bu uygulamayı bir kenara bırakarak "takdir edilecek" örnek bir uygulamaya imza attı. Devamı için başlığa tıklayınız.

Sözlü sınav süreci ülkemizde torpil olarak bilinmektedir.

Bir çok aday, yeterli ve yetkin olmasına ve üstelik bazen ülkeyi idare eden siyasi partiye mensup olmasına rağmen, sınavı yapacak kişilere veya sınavı yapacak kişilere etki edecek siyasilere ulaşamadığı için elenmektedir.

İşçi alımında da süreç, İŞKUR'un gönderdiği 3 katı adaya sözlü sınav uygulanarak tamamlanmaktadır.

Ancak, Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu işçi alımlarında sözlü sınavı uygulamayacak. Orman ve Su Bakanlığı yetkililerinin memurlar.net'e ilettiği bilgiye göre, Bakan Eroğlu, sözlü sınav uygulanmasının adaletsizliklere yol açması nedeniyle, sürecin kura işlemiyle sonuçlandırması talimatını vermiştir. Buna göre, İŞKUR'un gönderdiği 3 katı kadar aday arasından Bakanlığın ihtiyaç duyduğu personel, sözlü sınav ile değil kur'a çekilerek belirlenecektir.

Sayın Eroğlu, mevzuat bağlamında yapılabilecek en güzel işlemi tesis etmiştir. Ancak daha güzeli; İŞKUR'un işçi alım yönetmeliğini değiştirmesi ve kim yüksek puan almış ise onun atanmasını sağlayacak bir mevzuat düzenlemesinin bir an önce yapılmasıdır.
 
Kayıt
4 Ocak 2012
Mesajlar
2.130
Beğeniler
1
Şehir
eskişehir
#3
valla bu işçi alımlarında kırka boraks sınavında çok canım yandı sıralamalarda hep ilk 5 teydim. inş bundan sonra kurada çıkarda gireriz... birde öle bir sıkıştırdılar mülakatlarda bildikçe sordular yarım saatten fazla içerde bıraktılar bundan sonra böyle olması iyi olur. herkes hakkına razı olur
 
Kayıt
17 Mart 2012
Mesajlar
53
Beğeniler
0
#5
bence eskiye göre iyidir de daha iyi olabilir kura da nedir. puana göre sırala kaç kişi alıyorsan o sıraya göre üsten al işte.
 
Yukarı Alt