Dış Güvenlik Yasasında Son Gelişme....

adalet bakanına ne oldu öldü mü ne. birdaha ikm lafını ağına almıyor.tasarı başbakanlıkta çürüyecek. ne imzaymış arkadaş imzaya açıldı deniyor ortalıkta görünmüyor ne bir haber ne bir duyum.

kardeş adalet bakanlığı ölmedi.İzliyor her şeyi.Öyle dış güvenliği alt yapı olmadan hazırlamak çok yanlış olur.Bence çok iyi düşünülmesi lazım ki, cezaevilerinde sorun çıkmıyorsa dışarı için söylüyorum; askeri desteğin olması.

S.a Arkadaşlar bakınız 860 öğrenci daha alıyorlar. Ilk aldıklarının da eğitim süreleri bitti bitecek.

Dolayısı ile buradan yola çıkıp mantık yürüttüğümüz zaman. Bir hazırlık olduğunu anlamak zor olmayacaktır. Dolayısı ile birisinin çıkıp "yok efenim rafa kalkacak" diyipte. Bu kadar insanın moralinin bozulmasına meydan vermemeliyiz. Neticede ne demişler. Umut var dan ileridir :)

Hasıl-ı kelam. Bu yasa tasarısı meclis kapanmadan önce öyle veya böyle çıkmak zorunda. Herhangi bir tereddüt vakii olmuş olsa idi. Pilot bölge öğrenci alımından sonra bu kadar öğrenciyi almazlar idi.

Şimdi arkadaşlar. Forumun bir yerinde daha dile getirdim. Paraya ihtiyacım olduğu için sık dile getirmekteyim anlayış . . . :)

Şu bandırmayı kazandığımızı varsayalım. Öğrencilik dönemine başlamak ne kadar vakit alır.

3 Ay okulda 2 ay görev yerinde staj deniyor. Staj döneminde maaş ne kadar olacak ?

O zamana kadar dış güvenlik yasası çıkmış olacak zaten. Dolayısı ile öğrenciliği bitirip göreve başlayan bir ikm memur olarak başlayacak. Şu en son açıklanan zam ile beraber. Bekar bir memur ikm maaşı ne kadar olacak. Yasayı ayrıca ekleriz :)

Bir de yapılacak görev ile ilgili aklıma takılanlar var. Bilhassa görevdeki arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
Dışarda görev yapacak olan bu memur arkadaşlar. Kule de mi nöbet tutacak ? Bir kule nöbeti tahmin ediyorum değişmeli olacaktır dikkat açısından v.s 2 şer saat mi kaç saat bir kişi kulede durur. Ayrıca içerdeki arkadaşlar gibi sistem vardiya sistemimi ? 16 - 24 mü olacak nedir ? Nasıl bir vardiya sistemi var. ? Ben istanbuldayım oldu da bandırma oldu. Ben olacağına inanıyorum. 16 - 24 olduğu vakit. o iki günlük iznimde istanbula gelebilecekmiyim ??

Bilgilendirirseniz seviniriz.

Selamlar saygılar.

Patron İç güvenlik için şimdiye kadar eğitim süreci yaptılar mı ki ?

Yine de bir bilen cevaplasa daha makbul olacak sanırım. Hiç iç diye düşünmemiştim bile :)

Bu tarz yorumlarda bulunup insanları yanıltmayınız lütfen.

İkm öğrenciliğinin dış güvenlik ile uzaktan yakından alakası yoktur.Bundan sonra alınan ikmlerin hepsi öğrenci olacak polis okulları gibi.Dış güvenlik konusuna gelince ilk hali 2005 de hazırlanmış 2007 de tasarı haline getirilmiş defalarca değiştirilmiş 2011 Afyon toplantısında son hali verilmiştir.2012 Mart ayı Bakanlar Kurulunda imzaya açılmıştır fakat Maliye bakanı ve İçişleri bakanı tarafından kabul görmemiştir.

İçişleri bakanı ;ikinci bir silahlı kuvvetin ortaya çıkmasına şiddetle karşı olduğunu belirtmiştir.
Maliye bakanı ise verilecek tazminata karşı çıkarak tazminat maddesinin (7000 gösterge rakamı) tasarıdan çıkarılmasını istemiştir.

Aynı gün imzaya açılan denetimli serbestlik yasa tasarısı çok kısa bir sürede imzalanıp TBMM tarafından yasalaştırılmıştır.

Yetkili ağızlardan aldığımız duyumlara göre yakın vadede bu tasarının yasalaşacağını beklemek hayalciliktir.Yasalaşsa bile tam olarak uygulanmasının 10 seneyi bulacağı belirtilmektedir.

Bazı arkadaşlarımız bu tasarının yasalaşacağına öylesine inanmışlardır ki maaş artışına güvenip kredi çekenler ve sonucunda mağdur olanlar olmuştur.(2009 yılında yaşanan bir olay)(o zamanlar maaşlara 800 tl yansıyacağından bahsedilmiş)

Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen bizler haklı taleplerimizin sonuna kadar takipcisi olmalı dış güvenlik olmasa bile özlük haklarımızın iyileştirilmesi amacıyla etkin bir şekilde çalışmalıyız.

'' 2008 yılında verdiğimiz seminerlerde ikm arkadaşlara müjdeler verdim.Dış güvenliğin kısa zamanda yasalaşacağından ,maaşlarının çok ciddi oranda artacağından bahsettim.Şimdi seminer verdiğim arkadaşlardan biriyle karşılaşmaktan çok korkuyorum,onlara karşı çok mahçubum ''(Eğitim merkezimizden bir hocamız)

İmza: Bir infaz ve koruma memuru öğrencisi.

resmi bir açıklama yapılmadıkça yazılan bütün yorumaların öznel olduğu kanaatindeyim.tabi yasalaşmasını tüm cezaevi personeli içtenlikle istemektedir ne var ki böyle şahsi fikirlerin olması ister istemez insanın moralini bozmaktadır lakin ortada bir tasarı var.mademki maliye bakanı ve içişleri bakanı karşı geliyorlarsa neden bakanlar kurulunda karşı çıkılmadı toplantıya her iki bakanda katıldı karşı olsalardı imzaya açılmazdı.GELELim toplu sözleşme sonuçlarına:eek:rman ve muhafaza memurları fazla çalışma ücreti olarak 337 tl aldılar imamlar bayram tatillerinde 3 katı mesai ücreti alacakken madde metninde cezaevi personeli adı bile geçmemiştir.cezaevi personeli halen çoğu konuda haklarından geri bırakılmıştır.

bizim için hayati önem taşıyan öncelikli sorurunumuz özlük haklarımızdır arkdaşlar onun için dış güvenlik yasa tasarısı infaz koruma memuruları için çok önemlidir sagdan soldan duyduklarınıza itibar etmeyiniz yok maliye karşı çıkmıs yok içişleri bakanı istememiş bunların hepsi kulaktan dolma bilgidir..

bu yasa gececek buna herkesin inancı tam olsun birlik olmadanda sesiimiz duyurcagımıza inanmayın herşeyden önce infaz koruma memurlarının birlik olması gerekiyor

dış güvenlik yasa tasarısı şuanda bakanlar kurulunda meclis gündemine 2 ay içinde gelecektir önemli düzenlemelerin meclis gündemene gelmesi uzun bi süreç gerektirir

askerlik kanunu bakanlar kurulunuda imzaya açıldıgı taraih ocak ayı yasalaştıgı tarih haziran ayı 6 ay gibi bi süre zarfı geçmiş

dış güvenlik yasa tarasrısının bakanlar kurulunuda imzaya açılma taraigi mart veya nisan olması lazım ...

temmuz ayında yeni başlyan kadrolu ikm maaşı 1850 tl olacak+450:2300tl yapar yeni göreve başlayan bekarlar için evli bir cocuk infaz koruma memuru maaşı yasa meclisten geçtigi takdirde 2500 tl civarında olacak

tamamda bazı emniyet sınıfı mensuplarının özlük hakları kanunlarda düzenlemelere gidilerek yapılıyorda bizim özlük haklarımıza gelince neden dış güvenlik yasa tasarısına bağlı kalıyor anlamadım.insan ister istemez bu işin bir ciddiliğinin olmadığına inanıyor belkide İKM için birşeyler yapmak istemiyorlar.avrupada bir ikm normal memur maaşının 2.5 katı maaş alırken burada en düşük memur maaşına çalışılıyor.biz zaten atla deve istemiyoruz sadece işimizin güvenlik olduğu diğer güvenlik personeliyle en azından polislerle aynı kefeye konulmak istiyoruz.

CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, cezaevlerinde sağlıksız koşullarda
hizmet veren İnfaz Koruma Memurları’nın da, toplumun diğer kesimleri gibi huzursuz ve mutsuz olduklarını söyledi. İnfaz Koruma Memurları’nın, Kapasitelerinin çok üzerinde mahkum konulan cezaevlerinde görev yapmalarına karşın, sosyal haklarının kısıtlı olduğuna vurgu yapan Develi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“ İnfaz Koruma Memurları, cezaevlerinde adeta mahkumlar gibi vakit geçirmelerine karşın, bir çok sosyal haktan faydalanamıyor. Kapasitesinin üzerinde mahkum konulan cezaevlerinde hizmet veren memurların, giydikleri gömleklerin kalitesinden, çalışma saatlerine kadar birçok konuda aksaklıklar yaşanıyor. Birçok kamu personeli görev başında hayatlarını kaybettiğinde şehit kabul edilirken, İnfaz Memurları için aynı prosedür işletilmiyor. Cezaevinde çalıştıkları için istenmeyen adam ilan ediliyorlar ama emekli olduklarında sadece silah bulundurma ruhsatları veriliyor.
Çalışma şartlarının aksaklığını gösteren en önemli delil ise memurların hergün katettiği yolun uzunluğu. Cezaevi içinde de olsa, memurlar gelen avukatlar ve diğer konuklara refakat ettikleri için, günlük yaklaşık 22 Kilometre yol yürüyor. Bütün bu olumsuzluklara karşın sosyal tesisleri dahi bulunmayan İnfaz Koruma Memurları da , toplumun diğer kesimleri gibi mutsuz ve huzursuzlar.Uzun çalışma saatlerine rağmen mesai ücreti dahi alamayan İnfaz Koruma Memurları’nın içinde bulunduğu durumu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyarak, sorunların çözümü için katkı koyacağım ”

MİLLETVEKİLİ BAYRAKTUTAN ADALET BAKANI’NA DA SORDU! 08.06.2012 CHP Artvin Milletvekili Avukat Uğur Bayraktutan Türkiye Büyük Millet Meclisini Soru Önergesi yağmuruna tutmaya devam ediyor.

Milletvekili Bayraktutan bu kez, Ceza İnfaz Kurumunda çalışanlar hakkında Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yanıtlanması istemiyle bir Soru Önergesi verdi.

Artvin Milletvekili Bayraktutan Soru Önergesi’nde şu ifadelere yer verdi; “Ceza İnfaz Kurumlarında 27 bin 538 kadrolu, bin 88’i sözleşmeli olmak üzere toplam 28 bin 626 infaz ve koruma memurunun görev yaptığı bilinmektedir.
Ceza İnfaz Kurumu sabit çalışanları sabah 8’de mesaiye başlayıp, akşam saat 17.00’de görevleri sona ermektedir. Cumartesi ve Pazar günleri de resmi tatilden dolayı çalışmamaktadırlar.

Vardiyalı çalışanlar ise; sabah saat 08.00’de mesaiye başlayıp, akşam saat 20.00’de görevlerini tamamlamaktadırlar. Akşam saat 20.00’de gelenler de sabah 08.00’e kadar çalışmaktadırlar. Kısaca vardiyada 12 saat hizmet vermektedirler. Mesaiden çıkan vardiyalı görevliler 48 saat dinlendikten sonra rutin olarak hizmete aynı şekilde devam etmektedirler. Cumartesi ve Pazar günleri tatil hakkı olmayan vardiyalı çalışanlar, bu zor şartlarda çalışmalarına rağmen fazla mesai ücreti alma haklarına da sahip değildirler.

Bu Bağlamda;

1- Ceza İnfaz Koruma memurlarının çalışma sürelerinin fazla olmasından dolayı ek mesai ücreti ödemeyi düşünüyor musunuz?

2- Ceza İnfaz Koruma memurlarının zor şartlar altında 12 saat vardiyalı çalışmalarını standart süre olan 8 saate düşürmeyi düşünüyor musunuz?

3- Ceza İnfaz Koruma memurları infaz ve koruma görevi yapmış olmalarına rağmen Genel İdari Hizmetler sınıfında yer almaktadır. Bu çalışanları Güvenlik Hizmetleri Sınıfına geçirmeyi düşünüyor musunuz? “

bu soruların cevabını bekliyoruz bakalım adalet bakanı ne diyecek

dış güvenlik yasa tasarısı bizim için çok önemli arkdaşlar bu konuyu gündemde tutmamız gerekiyor ...

Yukarı Alt