Danıştay'ın "19 Mayıs" kararı

Danıştay, MEB'in 19 Mayıs kutlamalarına ilişkin genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı

Danıştay 10'uncu Daire Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın başkent dışında sadace okullar ve öğrenciler ile kutlanmasına ilişkin genelgesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Konya'da 25 yaşındaki bilgisayar programcısı Alper Ayhan, avukatı Ahmet Gürol Şağban aracılığıyla, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Ocak 2012 tarihindeki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının başkent dışında sadece okullar ve öğrenciler ile kutlanmasını, stadyumlar ve meydanlarda kutlanmasını yasaklayan genelgesinin yürütmenin durdurulması ve iptali için Danıştay'a başvurdu.

Danıştay 10'uncu Daire Başkanlığı'da başvuru sonucu yürütmenin durdurulması kararını aldı. Avukat Ahmet Gürol Şağban, şunları söyledi: "Danıştay 10'uncu Daire Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11 Ocak 2012 tarihinde yayınladığı 817 sayılı genelgenin yürütmesini durdurdu. Yargıtay Başkanı'nın dediği gibi; Siyasetin baskısından arınmış bir şekilde karar verdi. Kanuna, yönetmeliğe açıkça aykırı olan genelgenin hukuka aykırı olduğu yüksek yargı kararıyla tesbit oldu. Bu kararın öncelikle, Cumhuriyet'in emanet edildiği, Türk gençliğine ve tüm Türkiye'ye hayırlı olsun."
http://www.haberturk.com/gundem/haber/737818-danistayin-19-mayis-karari

gecenin flaş haberi bu olsa gerek....

15 sene önce lise 1 de iken süper bir gösteri hazırlamıştık...

*clap**clap**clap* Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı ! Adı üstünde zaten bunu nasıl engelleyebilirsiniz ? ;)

danıştayın iptal kararının tam metnine ulaşabilirsiniz *clap*

Bağlantıları görmek için üye girişi yapmalısınız.

Basın Açıklaması
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün ; Atatürkü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı konulu 11/01/2012 tarih ve 817 sayılı Genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davalar üzerine Danıştay ilgili dairesince verilen kararların kamuoyu önünde tartışılması nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere, eleştiri medeni toplumlarda gelişmenin temelidir. Evrensel
hukukun geldiği noktada, hakaret içermemesi koşuluyla eleştirinin tam bir korumadan
yararlanacağı kabul edilmektedir. Bu kapsamda, yargı kararlarının eleştirilmesi ve
bilimsel kritiğe tabi tutulması hukuk devletinin gereklerindendir. Buna karşın, verdiği
yargısal kararlardan dolayı kamuoyu önünde Danıştay aleyhine kullanılan ağır ve
ölçüyü aşan ifadelerde kamu yararı bulunmamaktadır.

Öte yandan, Danıştay ilgili dairesi tarafından verilen bu kararların hukuka aykırı
olduğu kanaatinde olan tarafın başvurabileceği itiraz yolunun usulü kanunlarda açık
bir şekilde düzenlenmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 30/4/2012

Bağlantıları görmek için üye girişi yapmalısınız.

Duyarlı Konyalı kardeşime candan teşekkürler...
Demekki üşenmeden sıkılmadan biz de gerektiğinde hukuki yollarla arıyacağız hakkımızı.
Cumhuriyet böyle savunucular ister!
*clap*

Yukarı Alt