Cezaevlerinde Üretilen İlk Yat

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda hükümlü ve tutuklulara yönelik eğitim ve iyileştirme çalışmaları kapsamında pek çok faaliyetler yürütülmektedir. Ayrıca hükümlü ve tutuklular iş yurtlarında çalıştırılarak, meslek ve sanatlarının korunup geliştirilmesi, meslek sahibi olmayanlara meslek öğretilmesi, boş vakitlerinin değerlendirilmesi , kendilerine maddi bir destek ve sigortalı olabilme olanağı sağlanmaktadır.

Bu doğrultuda Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda bulunan gemi yapım ustası hükümlü Cemal EKSİKLİ’ nin talebi üzerine yat yapımı fikri doğmuştur.Talep Kurum Müdürü Ergün DİNÇ tarafından değerlendirildikten sonra ilk olarak 7m’lik prototip bir tekne yapılmıştır. Daha sonra sipariş üzerine Antalya Kat-kar Mühendislik Ltd. Şti. ve kurumumuz arasında lüks ve daha büyük bir yat için protokol yapılmıştır. Yapılan protokolün Adalet Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanlığınca onaylanmasından sonra 20 Ocak 2011 tarihinde marangoz atölyesinde çalışmalara başlanmıştır. Çalışmaları 25 hükümlü, çeşitli aralıklarla 15 ay kadar bir sürede tamamlamıştır. 13,50m uzunluğunda , 3,80m eninde ve 197 Hp gücündeki tek kabinli yat , Antalya Kat-kar Mühendislik Ltd. Şirketine, 14/05/2012 tarihinde yapılan anahtar teslim töreniyle teslim edilmiştir. Tören, Antalya – Konyaaltı Çelebi Marinada Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin BAŞ’ın yat anahtarını Kat-Kar Mühendistlik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan KATI’ya teslimiyle tamamlanmıştır. Böylece Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ceza İnfaz Kurumları atölyelerinde üretilmiş olan ilk yat denize indirilmiştir.

Tören sırasında konuşma yapan Kurum Müdürümüz Ergün DİNÇ, “hükümlüleri iş ve meslek sahibi yaparak topluma kazandırmak amacıyla bu işe girildiğini, bugüne kadar toplumca soyutlanan hükümlülerin “Biz de varız, biz de bu toplumun bir parçasıyız” dedikleri bir eser meydana getirdiklerini” belirtti.

Cumhuriyet Başsavcımız Hüseyin BAŞ ise “ceza infaz kurumu marangoz atölyesinde çalışan hükümlülerin düşünce ve el emeği ürünü olan yatın, onların cezalarını tamamlayıp kurum dışına çıktıktan sonra topluma uyum sağlamaları yönünde önemli ve başarılı bir çalışma olduğunu” belirtmiştir.

Yapılan törene, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin BAŞ, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Süleyman TEKE, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı İrfan KESKİN, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin GÜLER, Kurum Müdürü Ergün DİNÇ, Ceza İnfaz Kurumu Bölük Komutanı Jn.Yzb.Vahittin KALAY, Kurum II. Müdürü İrfan GÜNEŞ, Kat-kar Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan KATI, Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkan ve üyeleri ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katılmıştır.

Tamam yaptıkları yat batsa yüzmeyi bilenler kurtulur da; yaptıkları uçak düşse kimse uçmayı bilmiyor artık ne olur bilemiyorum :)

Yukarı Alt