AÖF - İşletme

yvz

Yeni Üye
İşletme Bölümü okuyan arkadaşlarla her türlü bilgi ve fikir paylaşımını bu başlık altında yapabiliriz..

(Bu arada başlığı buraya açtım ama uygun değilse admin arkadaştan silmesini rica ediyorum)

GENEL MUHASEBE
GENEL İŞLETME
İKTİSADA GİRİŞ
TÜRK VERGİ SİSTEMİ
İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU
FİNANSAL YÖNETİM
PAZARLAMA YÖNETİMİ
MALİYET MUHASEBESİ
YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ
HUKUKA GİRİŞ

işletme 3 sınıftayım kaç dersten kalsam 4.sınıfa geçerim :) bilen var mı ?

arkadaslar öncelikle merhaba ben bu yıl adalet olmak üzere 2 yıllık sonra devamı olarak kamu düşünüyorum işletmemı okumalıyım kamumu sizce hangisi daha faydalı olur ? bide işletme okumak kamudan daha kolay dimi aydınlatırsanız sevınrım ?

AÖF SINAVI FİNAL 02-03 HAZİRAN saat 09.00 da girecek arkadslara bol şans bende işletmeden gireceğim.*dull*

aynı dert bende var *zipit*
sorduklarım çıkmış sorulara çalış gecersin diyo onlara bakacagım bakalım sonum ne olacaksa*helpless*

Halim

Yeni Üye
kesinlikle cikmis sorulara bakin derim... son 6 yilin cikmis sorularina calistim 10 ders vize en dusuk 53 aldim. finallerde boyle olursa insallah 4.siniftayim. :)

aynı şekil hem çıkmış sorular hem yardımcı kitaplar sağolsun işime yarıyor ama şu ingilizceye kafam basmıyor :D:D:D o kadar hukuk dersinden sonra

aynen aynen son sınıfım.son sınıf olanlar bilir maliyet muhasebesi diye illet bi der var onu bile anlıyorum.ingilizce batık benim.:)

sınava girecek olan arkadarşlara başarılar dilerim:)
İNŞALLAH ÇIKMIŞ SORULARDAN ÇOK ÇIKAR YAPARIZ BİLEMEDİKLERİMİZİ DOGRU ÇIKMASI DİLEGİ İLE*pray**pray*

Neden Çıkmış Sorular

AÖF sınavlarının müfredatını fakülte ders kitapları oluşturmaktadır. Sınavlarda bu kitaplardaki bilginin dışında herhangi bir konudan soru sınavlarda sorulmamaktadır. Bu kitaplarda uzun yıllar okutuldukları için ve kitap içeriği değişmediği sürece önceki yıllarda çıkmış olan sorular, önümüzdeki aylarda yapılacak sınavlarda tekrar sorulabilmekte yada aynı soru başka bir şekilde tekrar soru olarak sorulabilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, ders kitabı değişmediği sürece çıkmış sorulardan ders çalışmak hem konunun öğrenilmesine fayda sağlar hemde sınavda çıkabilecek muhtemelvaynı sorulara doğru cevap vermenize imkan sağlar.

Neden Son 5 Yıl Soruları

AÖF ders kitaplarını belli aralıklarla güncellediği için bazen Arasınav konuları Final konularına dönüşmüş olmakta bazende Final konuları Arasınav konularına dönüşmekte. Bazense ders kitabı komple değişerek, yeni bir kitap yayınlanmakta böylece çıkmış sorulardan ders çalışmanın hiç bir faydası olmadığı gibi değişen bilgilerin yanlış öğenilmesinede sebep olmaktadır çok eski çıkmış sorular. (Örnegin Vergi Kanunları ve Vergi Oranları)

Bizler yayına açmış olduğumuz derslerdeki değişikleri AÖF internet sitesinden takip ederek soruların mümkün olduğunca güncel olanlarınının sizlere ulaşmasını sağlamaya çalışmaktayız. Bu nedenle son 10-12 yıl soruları yerine 5 yıl sorularını sizlerin hizmetine sunmaktayız.

Sınavlara Hangi Sorular İle Çalışmak Gerekir.

AÖF sisteminde ders kitabının tüm ünitelerinin ilk yarısı arasınav konuları tamamı ise final sınavı konularını oluşturmaktaıdır. Final sınavında başarılı olamayanlar için tüm üniteleri kapsayan bütünleme sınavı yapılmaktadır.
Sınavlarda çıkmış sorulardam tam olarak faydalanmak için Arasınav+Final+Bütünleme sınav sorularına birlikte çalışmakta fayda vardır. Çünkü bir yılın bütünleme sınavında sorulmuş bir soru bir sonraki yılın arasınav sorusu olarak karşınıza çıkabilir.

Bunun için yapmanız gereken
Arasınav için, Geçmiş yıllar arasınav sorularının tamamı ile Final ve Bütünleme sınavlarının ilk sorularından çalışmalısınız.
Çünkü Final ve Bütünlemede sorulan soruların ilk %30'u arasınav konularından sorulmaktadır.
Örneğin Finalde 30 soru varsa bunların 30X%30=9 sorusu Arasınav konularıdır. 2010 Final sorusu 2011 Arasınav sorusu olarak karşınıza çıkabilir

Final ve Bütünleme sınavları için arasınavlar final soruları ve bütünleme soruları.
Bütünleme sınavına girmek istemesekde, bütünleme soruları çoğu zaman bir sonraki yıl sorusu olarakda karşımıza çıktığı görülmektedir.

Türk Vergi Sistemi 2005 yılından itibaren final ve bütünleme sınavlarında en çok sorulan 25 soru inş işinize yarar...

1. Kaynakta kesilen vergilerin bildirilmesinde yarayan beyanname türü? MUHTASAR BEYANNAME
2. Özsermaye hesaplamasında aşağıdakilerden hangisi, borç kalemi olarak kabul edilmez? YEDEK AKÇELER
3. Aşağıdakilerden hangisi kurumlar vergisi mükellefinden değildir? KOLLEKTİF ŞİRKETLER
4. Motorlu taşıtlar vergisi OCAK-TEMMUZ aylarında ödenir.
5. Vergiye tabi safi kazanç: KARA ULAŞTIRMA %12, HAVA ULAŞTIRMA %5, DENİZ ULAŞTIRMA %15
(Örnek: Deniz ulaştırma kurumu 200.000TL gayrisafi kazanç elde etmiştir. Vergiye tabi kazancı ne kadardır. 200,000*%15=30,000)
6. Maliye bakanlığı aşağıdaki kurumlar vergisi mükelleflerinden hangisinin beyanname verme süresini uzatamaz? SERMAYE ŞİRKETLERİ
7. Motorlu taşıtlar vergisi SERVET VERGİSİ üzerinden vergilendirilir.
8. Katma değer vergisinin türü? HARCAMA VERGİSİ
9. Motorlu taşıtlar vergisi tarifeleri aşağıdakilerden hangisine göre arttırılır? YENİDEN DEĞERLEME ORANINA
10. Meskenlere tanınan geçici muafiyet süresi 5 yıldır
11. Mevduat faizlerinde gelir ne zaman elde edilir? VADE TARİHİNDE
12. Bir ticaret şirketinin batması veya kapanması nedeniyle hesapların kapatılması ve alacaklılara kalan varlıklardan pay verilmesi işlemine TASFİYE denir.
13. Dar mükellef kurumların aşağıdaki kazanç ve iratların hangisinden kurumlar vergisi stopajı yapamaz? TİCARİ KAZANÇ
14. APARTMANIN ADINI DEĞİŞTİRMEK vergi değerini değiştirmez.
15. Hangisi mükellef adına beyanname veremez? MÜKELLEFİN MUHASEBECİSİ
16. Hangisi vergi kesintisi yapmak zorunda değildir? İŞÇİLER
17. Gelir vergisi ilk olarak SAVAŞ HARCAMALARINI KARŞILAMAK amacıyla kabul edilmiştir.
18. Kurumlar vergisinde vergilendirme dönemi HESAP DÖNEMİdir.
19. Zirai faaliyette uğraşan komandite ortakların kazançları TİCARİ KAZANÇtır
20. Emlak vergisi BELEDİYE tarafından tahsil edilir
21. Vergiden muaf esnaf aşağıdakilerden hangisini yerine getirmek zorundadır? ALIŞLARI KARŞILIĞINDA FATURA ALMAK VE SAKLAMAK
22. Aşağıdakilerden hangisi ücret olarak vergilendirmez? BAĞIŞ
23. Mükellef olabilmek için aşağıdakilerden hangisi yeterlidir? MEDENİ HAKLARDAN YARARLANMA EHLİYETİNE SAHİP OLMAK (Altını özellikle çizdim, kullanma diyede bir seçenek var karıştırmayın)
24. Organize sanayi bölgesindeki binalar, inşaatların soan erdiği tarihten itibaren kaç yıl geçici muafiyetten yararlanır? 5
25. Türk vergi sisteminde motorlu taşıtları vergilendiren ilk vergi kanunu aşağıdakilerden hangisidir? HUSUSİ OTOMOBİL VERGİSİ KANUNU

pazarlamadan çıkmış sorular çok azdı ya 6 sistem uygulayarak salladım ya artık bakalım kaç geleçek

Yukarı Alt