Ankara Eğitim Merkezi

TARİHÇE

Ceza İnfaz Kurumları Ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezi, değerlerini özümsemiş, çevreye ve topluma karşı duyarlı, çalışanların açık ve içten davrandığı, tüm ilişkilerinde yalın ve yenilikçi bir kurumdur.

Amacı

Evrensel ve ulusal eğitim, öğretim ilkeleri doğrultusunda kurumsallaşmış bir eğitim merkezi kimliğine sahip olmaktır.

Merkezimiz; ceza infaz kurumlarında görev yapan tüm personelin, kurum ortamına ve çalışma koşullarına uyumlarını sağlamak, bilimsel veriler ışığında görevin gerekleri ve niteliklerine uygun, çağdaş yönetim ve eğitim anlayışı ile hizmette verimlilik ve başarıyı arttırmak, sağlıklı iletişim ve eşgüdümü güçlendirmek amacıyla uygun eğitim ortamları hazırlamayı hedeflemektedir.

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin çağdaş ölçülerde, insan haklarına saygılı infaz anlayışı ile görev yapan kurumlar haline gelmesi ve bu kurumların gereksinim duyduğu nitelikli personelin yetiştirilmesi amacıyla; Ceza İnfaz Kurumları Ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezi, kurumların kendi eğitim gereksinimleri için eğitim merkezleri açabileceklerini öngören devlet memurları kanunu'nun 216' ncı maddesi uyarınca 17 Temmuz 2000 tarihinde kurularak hizmet vermeye başlamıştır.

Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ankara Eğitim Merkezinde, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde görev yapacak personelden; idare memurluğu ile infaz ve koruma memurluğu öğrencilerin hizmet öncesi eğitimi ile aynı kurumlarda görev yapan personelin aday memurluk, hizmet içi ve görevde yükselme eğitimlerinin verilmektedir.

Keçiören açık cezaevi iş atölyeleri olarak hizmet veren ve daha sonra Genel Müdürlüğümüz tarafından Eğitim Merkezi olarak projelendirilen bina, Afyon açık cezaevi İnşaat iş kolu tarafından onarılarak bugünkü duruma getirilmiştir.

Bir toplum, gelişebilmesi için tüm üyelerini amaçlarına göre yetiştirmek zorundadır. Bu zorunluluk bireyleri içinde bulundukları topluma uyma, morallerini yükseltme, güdüleme, kişiliklerini geliştirme, mesleki yeterliliklerini artırma ve yükselme gibi çabaların gerektirdiği bilgi, beceri ve alışkanlıkların kazandırılmasını kapsamına alır. Bu gereksinimlerin karşılanması, eğitim ortamlarının sağlanmasına bağlıdır.

Hizmet içi eğitim, kişilerin hizmetteki verim ve etkinliklerinin arttırılmasına, gelişmeye yol açan bilgi, beceri ve tutumların zenginleştirilmesini amaç edinen ve kurumların genel çalışma düzenini sürekli olarak etkileyen eğitimdir.

Türk infaz sisteminde başlatılan yeniden yapılanma hareketi, ceza infaz kurumlarımızın da yeniden yapılanmasını gerekli kılmıştır. Yeniden yapılanmanın en önemli unsurlarından birinin kurum çalışanları olduğu düşünülerek, hazırlanan projeleri uygulayacak personelin eğitim yoluyla niteliğinin geliştirilmesinin önemi artmaktadır.

17.07.2000 tarihinden itibâren hizmet vermeye başlayan eğitim merkezimiz, çağdaş, insan haklarına saygılı infaz anlayışını kurumlarımıza aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Açıldığı günden itibaren cezaevi müdürleri, doktor, diş hekimi, psikolog, sosyal çalışmacı, öğretmen, idare memuru, sayman, infaz ve koruma baş memuru, infaz ve koruma memuru, teknisyen, katip, şoför, aşçı ve hizmetlilerden oluşan, toplam 13.154 personelimize çeşitli alanlarda eğitim verilmiştir. Ayrıca, 10 kişilik Afgan ,14 kişilik Sudan ve 10 kişilik Moldova cezaevi çalışanlarına da çeşitli alanlarda eğitim verilmiştir.

Merkezimiz kurulduğu günden bu güne kadar bir çok kamu kurum ve kuruluşlarıyla eğitim alanında işbirliğini sürdürmekte, çeşitli konularda ortak çalışmalar yapmaktadır. Bu kurumlar arasında, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Türk Dil Kurumu, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Polis Akademisi ve TÜBİTAK-TÜSSİDE başta gelmektedir.

nuh

Yeni Üye
ilk yaygın gardiyan öğrenciliği uygulamasında buradaydım :) yerleşkesi çok güzel yemyeşil geniş ve ferah bir alan. hocalarda oldukça iyi ve kafa insanlar. dolu dolu 3 ay geçirdik arkadaşlarla...

nuh

Yeni Üye
yok yok ben gardiyanım bu bence daha doğru daha alışılmış daha sempatik

nuh

Yeni Üye

devlet eliyle yapılan değişiklerin bir işe yaramadığını hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

yasakçılıkla bir yere varamayacağımız bile öğrenemeyeceğiz. forumda bile böylesi bir yasak ha! muhteşem...

hadi hayırlısı bakalım

Yukarı Alt