Vardiya Çalışanlarının Dikkatine...

Arkadaşlar Trabzon'daki vardiya çalışanı meslektaşlarımızın kazanmış olduğu 10 günlük fazla mesai izni için Ankara Çocuk ve Gençlik CİK'te çalışan İKMler olarak bizler de başvuruda bulunmak istemiştik. Kurum Müdürümüz 1 kişinin başvurusunu komisyona ilettikten sonra gelecek cevaba göre hareket edilmesinin daha mantıklı olacağını bizlere söylemişti. Komisyona başvuruyu yapan arkadaşımızın başvurusuna cevap geldi. Gelen cevap olumluydu... B Vardiyası çalışanları olarak hepimiz bugün dilekçelerimizi yazdık. Diğer vardiya çalışanlarının da yazması beklenip komisyona toplu bir şekilde iletilecek bizim dilekçelerimiz... Yani bizlerin 10 günlük ek vardiya iznini almamıza ramak kaldı...

ANKARA ADLİ YARGI İLK DERECE MAHKEMESİ ADALET KOMİSYONU BAŞKANLIĞI’NA
Gönderilmek Üzere
ANKARA ÇOCUK VE GENÇLİK KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda AAAAAAA sicil numarasıyla İnfaz ve Koruma Memuru olarak görev yapmaktayım. Hizmetimi 14.07.2012 tarihinden itibaren vardiyalı olarak ifa etmekteyim. Vardiyada çalışmam sebebiyle normal mesai saatini aşan sürelerde çalışmaktayım. Bu fazla çalışma karşılığı olarak tarafıma fazla ücret ödenmediği gibi bu sürenin karşılığında izin de kullandırılmamaktadır.
Danıştay 12.Dairesinin 16.06.2008 tarihli E:2005/5339,K:2008/3685 Sayılı Kararı ve bu kararın uygulanmasına dair Devlet Personel Başkanlığının 20.11.2008 tarihli 21117 Sayılı yazısı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 14.04.2009 tarihli B.03.0.CTE.0.00.20-929/2177/39095 sayılı yazısı, Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanlığının 18.04.2013 tarih ve 2013/138 sayılı kararı ile Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanlığının …. Tarih ve 2013/… kararının konusu, başvuru,işlem,yargı kararı ve uygulamaya dair anılan belgeler benim hukuki durumum ile birebir aynıdır.
Durumumum, ekte sunulan belge ve yargı kararları inceleme konusu yapılıp değerlendirilerek fazla çalışma sürelerinin her sekiz (8) saati için bir (1) gün izin kullandırılması hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. 29.07.2013
Adres : Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfa Kurumu
Sincan/ANKARA
Telefon : 05xxxxxxxxx

XXXXX İnfaz ve Koruma Memuru
AAAAAA

EK :

1-Danıştay 12.Dairesi Kararı
2- Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi
Adalet Komisyonu Başkanlığının Yazısı
3-Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün Yazısı
4-Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi
Adalet Komisyonu Başkanlığının Yazısı

EK'leri biz ilk başvurumuzda sunduğumuz için şu anki dilekçelerde sunmuyoruz. Ancak farklı illerde çalışan arkadaşlarımız için bu ek-leri sağlamaları gereklidir. İLK 3 EK ZATEN sosyal ortamda olsun kurumlarda olsun çok paylaşıldı, bulamazsanız bile Trabzon E Tipi Kapalı CİK i ararsanız onlar size faxlar... 4. ek bende mevcut. Eğer ilk 3 ek'i bulamazsanız ben sağlamanız için yardımcı olmaya çalışırım. Hakkımızı arayalım arkadaşlar, aramazsak kimse kardeş al şu da sizin hakkınızdı demez..... İYİ FORUMLAR.

Danıştay 12.Dairesinin 16.06.2008 tarihli E:2005/5339,K:2008/3685 Sayılı Kararı ve bu kararın uygulanmasına dair Devlet Personel Başkanlığının 20.11.2008 tarihli 21117 Sayılı yazısı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 14.04.2009 tarihli B.03.0.CTE.0.00.20-929/2177/39095 sayılı yazısı, Trabzon Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanlığının 18.04.2013 tarih ve 2013/138 sayılı kararı ile Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanlığının 18.07.2013 arih ve 2013/902 kararının konusu, başvuru,işlem,yargı kararı ve uygulamaya dair anılan belgeler benim hukuki durumum ile birebir aynıdır

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi
ayrıca ben personel sordum vardiyada 2,5 ay çalışılması yeterliymiş.

tavan 10 gün olduğundan en fazla 10 gün alabiliyorum.

tek kalemde kullanabiliyoruz.

yıllık izini en fazl 2 ye bölüyoruz.

10 günlük bu izini de tek kalemde 3. izin olarak kullanabiliyoruz.

hepimize hayırlı olsun

Merhaba, yukarıda bahsettiğiniz Danıştay 12. dairesinin kararı ve Devlet Personel Başkanlığının yazısını çok aramama rağmen bulamadım. Trabzon Cezaevinede telefonla sordum yok diyorlar.adları var kendileri yok. Bu yazıları bulan arkadaşlar paylaşabilirseler çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler

ya bu kararların bizde olması lazım, ben eve bi bakanayım daha sonra sizinle irtibata geçerek fax yoluyla yada kargoyla size gönderirim

Irmak

Yeni Üye

teşekkürler arkadaşım bilgi verdiğin için. bende mersinde vardiyadayım bizde personeldeki memur arkadaşla irtibattayız cevap gelmesini bekliyoruz.

nedenmiş... sözleşmeli çalışanlar fazla mesai yapmıyormuymuş?? Bu duyumu nereden aldığınızı söyler misiniz acaba?

nedenmiş... sözleşmeli çalışanlar fazla mesai yapmıyormuymuş?? Bu duyumu nereden aldığınızı söyler misiniz acaba?

kurumdan söylediler

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi
arkadaşlar bizim kurumda ankara komisyonu yazı göndermiş ocaktan itibaren vardiyada çalışanlar kullanacak diye

Komisyon herkesin bireysel olarak dilekçe VERMEMESİNİ söylemiş.

Komisyonunuzdan konu hakkında bilgi alın. Her komisyon aynısı yapacaktır.

HKM

Yeni Üye
Arkadaşlar biz van F tipinde görev yapan F tipi personelleri ve M tipi geçici personelleri olarak komisyona başvurduk. Başvuranların hepsi yaklaşık 75-80 kişi hazır kuvvete sürüldük, dilekçe feragati vermeyenlerde vardiyalarına geri verilmedi. Birçok memurun sosyal hayatı, aile düzeni, özel hayatı mahvoldu, eğitim gören arkadaşların eğitim kurumlarıyla arası bozuldu. Üstelik dilekçe verenlere kurum müdürünün talimatıyla idarecilerimiz psikolojik baskı ve makamın otoriterliğini dayatarak işimizden soğutulduk. Kurum müdürü dilekçelerimizde ısrarcı olmak istersek vardiya nöbetlerini 8 saate indirip, servis hakkımızın kaldırılacağını, bununda başsavcılığın talimatıyla yapıldığını söyledi. Kütahya cezaevinde çalışan arkadaşlarında aynı şeyleri yaşadığını öğrendik acaba onlar ne yaptı. Kütahyada çalışan arkadaş varsa bizi aydınlatsın.

Arkadaşlar fazla mesai izinleri adlı başlıktada belirttiğim gibi bizim yıllık iznimiz kalmadığı için kullanamıyormuşuz Müdürümüz öyle dedi böyle bişey mümkün mü ? İtiraz edersek verirler mi? İtiraz için dilekçeye ne yazmam lazım yardmcı olur musunuz süre çok az kaldı..

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi

Onlar konuyu yanlış anlamışlar.

Başbakanlığın fazla mesai genelgesi vardır.

Bu genelgede şöyle bir ibare var.

"Verilen bu fazla mesai izinlernin en fazla 10 günü yıllık izinle birleştirilir. " diye yazmaktadır. Yani sizin fazla mesai izniniz bu yıl 16 gün diyelim. Bu iznin en fazla 10 gününü yıllık izniniz ile birleştirebilirsiniz. 11 gün olarak birleştiremezsiniz denmektedir.

Yani 32 gün yıllık izni olan bir kişi en fazla 32+10 olarak 42 gün izne çıkabilir. 32+11 olarak 43 izne çıkamaz.

Devlet personel başkanlığının görüşlerine göre de geriye kalan izinler yani 6 günlük iznin ise kurumun uygun göreceği zamanlarda peyder pey kullandırılır. diye görüş sunmuştur.

Örneğin siz bu yıl 5 gün izin kazandınız. Bunu gelecek yıl yani 2015 te hiç izniniz olmasa dahi 5 gün olarak kullanabilirsiniz.

Fazla mesai haktır. Kanun ile güvence altına alınmıştır.

Aksini yapan kanuna, başbakanlık genelgesine karşı hareket ederek görevi kötüye kullanma olacaktır.

Size önerim google da aratın 2014/5 sayılı başbakanlık fazla mesai genelgesi diye onu ekleyin,
657 sayılı kanunda ise 99 madde, 178. maddeyi okuyun ve ilgili olanları ekleyin,
Bağlı olduğunuz komisyon bu konuda bir yazı göndermiştir, bunu bulun ekleyin,
Ayrıca fazla mesai yaptıran kurumlar devlet personel başkanlığının görüşlerini dikkate alırlar bu ibarede 178 maddede geçiyor
Devlet personel başkanlığının sistesinden de 09-02-2012/960 ile 22-01-2013/66 ve 18.11.1992/7 sayılı bülten sayfa 26 daki görüşleri çıkartıp ekleyin

böyle bir dilekçe ile başvurduğunuzda kanunlarda açıkça yazan izninizi vermek zorundalar.

Son bi sorum olacak. Hani diyor ya o sene içinde kullanılır seneye aktarılamaz. Aralığın son günü yazıp çıksam olur mu tabi dilekçemiz kabul edilirse. Çünkü sıra anca o zaman bana geliyor vardiyadaki diğer arkadaşlar ona göre sıraya girmişti ben gitmecm diye.

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi
o ibare tam nerede yazıyor?

mesela bizler 2013 temmuz ayından sonra 2014 ocak 1 e kadar olan mesai izinlerini bu yıl kullandık.

Bu yıl kazandıklarımızı da gelecek sene kullanacağız 2015 te

Şöyle söyleyeyim:
Ben mesela 2013' ün Temmuz ayından bu zamana kadar vardiyada çalıştım. Hala da çalışıyorum. Bize dediler ki bu izinleri Aralık ayı bitene kadar kullanabileceksiniz 2015' e girmeden bitirin bu senenin izni seneye kullanılamaz dediler. Bende şunu öğrenmek istiyorum ki ona göre izin için başvuru yapacm. Tam Aralığın 30' unda dilekçemi yazsam izne çıksam kabul edilir mi? Sene bitti olmaz gibi bi durum olur mu? Çünkü o zaman anca bana sıra geliyor.
Bunu Personel Kaleminde çalışan arkadaşa da soracam ama bu konuda da belki bi bilginiz vardır diye size de sormak istedim.

Dün arkadaşa sordum öyle ay biterken olmaz dedi yine de siz bi komisyonu arayıp sorun dedi. Komisyona da sorarız sonra da oldu oldu olmadı kısmet değilmiş diyerek seneye kullanırız inşallah. Bundan sonrası bize kaldı :) Cevapların için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldun abicim gerçekten sağol. ;)

Yukarı Alt