Mülakat 2013

İNFAZ VE KORUMA MEMURU (GARDİYAN)
TANIM
Cezaevi ve ıslah evlerinde barındırılan suçluların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden meslek elemanıdır.
GÖREVLER
-Cezaevine giren tutuklu ve hükümlülerin üzerini arar ve taşıdıkları kıymetli eşyayı emniyet altında bulundurur, -Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler hakkında bir takım kayıtları tutar, -Tutuklu ve hükümlüleri koğuşlarına götürerek koğuş kapılarını kilitler, -koğuşları belirli periyotlarla kontrol eder, çalışan tutuklulara nezaret eder, -Kapı, pencere ve bahçe kapılarının iyi bir şekilde kapatılıp kapatılmadığını ve kaçma girişimiyle ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığını muayene ve tespit eder, -Tutuklu ve hükümlüleri yemek, banyo ihtiyaçlarını , revire çıkarma, görüşlere götürülüp getirme, mahkemeye hazırlama, tıraş, kantin ihtiyaçlarının temini, yöneticilerle görüştürülmesi işlemini yapar, -Günde en az 3 defa hükümlülerin ve tutukluların sayımını yapar, -Cezaevlerinde çıkabilecek olaylara anında müdahale ederek olayın büyümesini engeller ve sükunetin devamını sağlar, -Cezaevinde kısmi ve genel aramaları yaparak bulundurulması ve girmesi yasak olan maddelerin girişine engel olur, -Ağır ceza merkezi olmayan (kaza ceza evi) yerlerde katip, idari memurunun bulunmadığı ceza evlerinde sevk ve idareden bütün olarak sorumludur, -Cezaevinin temizliğinden sorumludur.
16 Temmuz 2009 15:15 Düzenle Sil

SORULAR
1)Misakı Milli
2)erzurum ve sivas kongreleri
3)amasya genelgesi
4)yüksek mahkemeler ve açıklamaları
5)inkılapların tarihleri
6)cumhurbaşkanlarının göreve başladıkları tarihler
7)ilk kadın pilot
8)ilk kadın prof
9)Mustafa Kemal 'e soyismini kim verdi
10)dünyanın yüzölçümü kaç metrekaredir?
11)portekizin başkenti_?
12) sivas kongresinin tarihi?
13)dünyanın en büyük gölü?
14)aras nereye dökülür?
15)karadenize dökülen ırmaklar hangileridir?
iskandinav ülkelerini say
16 polonyanın başkenti neresidir
17 varşova sana neyi anımsatıyor
18 zabıt katibinin görevleri
19 yüksek mahkemeleri say
20 danıştayın üyelerini kim seçer
21 anayasa mahkemesinin başkanını kim seçer
22 hatay nasıl anavatana katılmıştır
23 kızılırmak nereye dökülür hangi şehre dökülür nereden doğar
24 cumhurbaşkanının görevleri nelerdir?
25 Başbakanın görevleri nelerdir?
27 Birleşmiş Milletlerden önceki meclis hangisidir?
28 İnsan haklarının en temel ilkesi hangisidir?
29 Sivas Kongresinin tarihi nedir?
30 Ağrı Dağının yüksekliği?
31 Yüksek Mahkemeler nelerdir?
32 Anayasa Mahkemesinin görevleri nelerdir?
33 Hakim kimdir?
34 Yazı işleri müdürünün görevleri nelerdir?
35 Sönmüş yanardağlar hangileridir?
36 Türkiyedeki dağlardan birkaç tane say?
37 Savcı ne iş yapar?
38 Erzurum kongresinde alınan kararlar nelerdir?
39 Anayasa nedir?
40 Cok partili yaşama geçtikten sonra hangi partiler kurulmuştur?
41 Serbest Cumhuriyet Fırkasının başkanı kimdir?
42 Bakanlar Kurulunun görevi ne zaman sona erer?
43 tbmm nin kuruluş tarihi?

HUKUKUN DALLARI : KAMU HUKUKU – ÖZEL HUKUK
A. ÖZEL HUKUKUN DALLARI
Özel hukukun başlıca altı dalı vardır. Bunlar;
1. Medenî Hukuk,
2. Borçlar Hukuku
3. Ticaret Hukuku
4. Devletler Özel Hukuku
5. Medenî Usûl Hukuku
6. İcra ve İflas Hukuku
B. B. KAMU HUKUKU
1.ANAYASA HUKUKU, 2.İDARİ HUKUKU, 3. CEZA HUKUKU, 4.DEVLETLER UMUMİ HUKUKU, YARGILAMA HUKUKU, 6.İCRA İFLAS HUKUKU, 7.VERGİ HUKUKU
• Tutuklu nedir?

• Hükümlü nedir?

• Tutuklu ile hükümlü arasındaki fark nedir?
seçme ve seçilme yaşı

soruşturma nedir

kovuşturma nedir

YAZARLAR VE EN TANINMIŞ ESERLERİ

YUNUS EMRE: RİSALET-ÜN NUSHİYYE
KAYGUSUZ ABDAL: BUDALANAME, MUGALATANAME
BAYBURTLU ZİHNİ: SERGÜZEŞTNAME
HACI BEKTAŞI VELİ: MAKALAT
HOCA DEHHANİ: SELÇUKLU ŞAHNAMESİ
AHMEDİ: CEMŞİT U HURŞİT,İSKENDERNAME
ŞEYHİ: HARNAME, HÜSREV-U ŞİRİN
ALİ ŞİR NEVAİ: MUHAKEME TUL LÜGATEYN , MECALİSÜN NEFAİS(TÜRK EDEBİYATININ İLK TEZKİRESİDİR), MİZANÜL EVZAN
FUZULİ: HADİKAT-ÜS SÜEDA, BENG Ü BADE, LEYLA VÜMECNUN MESNEVİSİ
BAKİ: KANUNİ MERSİYESİ
NEF İ: SİHAM-I KAZA
NABİ: HAYRABAD, SÜR NAME
ŞEYH GALİP: HÜSN Ü AŞK
ŞİNASİ: TERCÜME-İ MONZUME, ŞAİR EVLENMESİ( BATI TEKNİĞİNDE YAZILMIŞ İLK TİYATROMUZ), MÜNTEHEBAT-I EŞAR, DURUB-I EMSAL-İ OSMANİYE
NAMIK KEMAL:VATAN YAHUT SİLİSTRE (SAHNELENEN İLK TİYATROMUZ), ZAVALLI ÇOCUK,AKİF BEY, KERBELA, CELALETTİN HARZEMŞAH, İNTİBAH(İLK EDEBİ ROMANIMIZ), CEZMİ(İLK TARİHİ ROMANIMIZ)
ZİYA PAŞA: ZAFERNAME, HARABAT, EŞ’AR-I ZİYA, ENGİZİSYON TARİHİ, ENDÜLÜS TARİHİ…
AHMET MİTHAT EFENDİ: HASAN MELLAH, HÜSEYİN FELLAH, FELATUN BEY İLE RAKIM EFENDİ, YER YÜZÜNDE BİR MELEK, HENÜZ ON YEDİ YAŞINDA, LETAİF-İ RİVAYET, YENİÇERİLER
RECAİZADE MAHMUT EKREM: NAĞME-İ SEHER, YADİGAR-I ŞEBAB, ZEMZEME, NEJAD EKREM, ÇOK BİLEN ÇOK YANILIR, AFİFE ANJELİK, ARABA SEVDASI(BAZI KAYNAKLAR DA BU ROMANI İLK REALİST ESERİMİZ OLARAK KABUL EDER)
ABDÜLHAK HAMİT TARHAN: MAKBER, EŞBER, SAHRA(İLK PASTORAL ŞİİRİMİZ), İÇLİ KIZ, MACERA-YI AŞK, DUHTER-İ HİNDU,
SAMİPAŞAZADE SEZAİ: SERGÜZEŞT, KÜÇÜK ŞEYLER, İCLAL
NABİZADE NAZIM: KARABİBİK( EDEBİYATIMIZDAKİ İLK REALİST ESERDİR.), ZEHRA(EDEBİYATIMIZDAKİ İLK KÖY ROMANIDIR)
TEVFİK FİKRET:RÜBAB-I ŞİKESTE, HALUK UN DEFTERİ, RÜBABIN CEVABI, TARİH-İ KADİM, DOKSANBEŞE DOĞRU, ŞERMİN( TEVFİK FİKRET’İN ÇOCUKLAR İÇİN KALEME ALDIĞI BU ŞİİR ŞAİRİN HECE VEZNİYLE YAZDIĞI TEK ŞİİRİDİR) ,SİS

CENAP ŞAHABETTİN:TAMAT,AFAK-I IRAK, EVRAK-I EYYAM,NESR-İ HARP, NESR-İ SULH, TİRYAKİ SÖZLER, KÖREBE , YALAN, HAC YOLUNDA
HALİT ZİYA UŞAKLIGİL:AŞK-I MEMNU, MAİ VE SİYAH, KIRIK HAYATLAR, BİR ÖLÜNÜN DEFTERİ, NEMİDE,, SOLGUN DEMET,KADIN PENÇESİ
MEHMET RAUF:EYLÜL(İLK PSİKOLOJİK ROMANIMIZDIR), GENÇ KIZ KALİBİ, FERDA-YI GARAM
MEHMET AKİF ERSOY:SAFAHAT
HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR:KUYRUKLU YILDIZALTINDABİR İZDİVAÇ, MÜREBBİYE, ŞIK, ŞIPSEVDİ, GULYABANİ, BEN DELİ MİYİM?...
AHMET HAŞİM:GÖL SAATLERİ;PİYALE, GURUBAHANE-İ LAKLAKAN, BİZE GÖRE, FRANFURT SEYAHATNEMESİ
ÖMER SEYFETTİN:YALNIZ EFE, EFRUZ BEY, İLK DÜŞEN AK, YÜKSEK ÖKÇELER, BOMBA GİZLİ MABET, ASİLZADELER, BAHAR VE KELEBEKLER ,BEYAZ LALE, MAHÇUPLUK İMTİHANI
ZİYA GÖKALP:KIZIL ELMA,YENİ HAYAT, TÜRKLEŞMEK -- İSLALAŞMAK –MUASIRLAŞMAK, ALTI IŞIK, TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI, TÜRK MEDENİYET TARİHİ, MALTA MEKTUPLARI
MEHMET EMİN YURDAKUL:TÜRKÇE ŞİİRLER, TÜRK SAZI EY TÜRK UYAN, TAN SESLERİ, ORDUNUN DESTANI, DİCLE ÖNÜNDE TURAN A DOĞRU, ZAFER YOLUNDA,
YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU: NUR BABA, ERENLERİN BAĞINDAN, RAHMET, HÜKÜM GECESİ, SODOM VE GOMORE, YABAN, PANORAMA, ANKARA,
HALİDE EDİP ADIVAR: VURUN KAHPEYE, SİNEKLİ BAKKAL, TÜRKÜN ATEŞLE İMTİHANI, DAĞA ÇIKAN KURT
REFİK HALİT KARAY: MEMLEKET HİKAYELERİ; İSTANBULUN İÇYÜZÜ
REŞAT NURİ GÜNTEKİN: ÇALIKUŞU, DAMGA DUDAKTAN KALBE, BİR KADIN DÜŞMANI, ACIMAK, YEŞİL GECE, YAPRAK DÖKÜMÜ, MİSKİNLER TEKNESİ
YAHYA KEMAL BEYATLI: KENDİ GÖK KUBBEMİZ ESKİ ŞİİRİN RÜZGARIYLA, RÜBAİLER VE HAYAM RÜBAİLERİNİ TÜRKÇE SÖYLEYİŞ, AZİZ İSTANBUL EĞİL DAĞLAR, PORTRELER
PEYAMİ SAFA : SÖZDE KIZLAR, DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU HARBİYE BİR TEREDDÜDÜN ROMANI, MATMAZAL NOROLYA’ NIN KOLTUĞU
SAİT FAİKABASIYANIK: SEMAVER, SARNIÇ,ŞAHMERDAN,
MEDAR-I MAİŞET MOTORU, MAHALLE KAHVESİ, KUMPANYA, ŞİMDİ SEVİŞME VAKTİ, KAYIP ARANIYOR, ALEMDAĞINDA VAR BİR YILAN,
AHMET HAMDİ TANPINAR: HUZUR, BEŞ ŞEHİR, SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ, MAHUR BESTE, XX. ASIR TÜRK EDEBİYATI TARİHİ
ORHAN VELİ KANIK: GARİP, VAZGEÇEMEDİĞİM, DESTAN GİBİ, YENİSİ, LA FONTAİNE MASALLARI, KARŞI, NASRETTİN HOCA HİKAYELERİ
FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL: ŞARKIN SULTANLARI, GÖNÜLDEN GÖNÜLE, DİNLE NEYDEN, ÇOBAN ÇEŞMESİ, HAN DUVARLARI, CANAVAR, AKINCI TÜRKÜLERİ…
AHMET MUHİP DIRANAS: GÖLGELER, O BÖYLE İSTEMEZDİ, ŞİİRLER
AHMET KUTSİ TECER: SİVAS HALK ŞAİRLERİ BAYRAMI, KÖYLÜ TEMSİLLERİ, KOÇYİĞİT KÖROĞLU, BİR PAZAR GÜNÜ, SATILIK EV, KÖŞE BAŞI
FALİH RIFKI ATAY: ATEŞ VE GÜNEŞ, DENİZ AŞIRI, BİZİM AKDENİZ, TAYMİS KIYILARI, TUNA KIYILARI, ZEYTİNDAĞI, YOLCULUK DEFTERİ, NİÇİN KURTULMAMAK
CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI (HALİKARNAS BALIKÇISI) : EGE KIYILARINDAN , AGANTA – BURİNA – BURİNATA, MERHABA AKDENİZ, DENİZ GURBETÇİLERİ, TURGUT REİS, MAVİ SÜRGÜN, HEY KOCA YURT
MEMDUH ŞEVKET ESENDAL: AYAŞLI VE KİRACILARI, MİRAS
CAHİT SITKI TARANCI: ÖMRÜMDE SÜKUT, OTUZ BEŞ YAŞ, DÜŞTEN GÜZEL, ZİYA’YA MEKTUPLAR
TARIK BUĞRA:KÜÇÜK AĞA, İBİŞ’İN RÜYASI, YARIN DİYE BİR ŞEY YOKTUR, İKİ UYKU ARASINDA, GENÇLİK TÜRKÜSÜ, FİRAVUN İMAM, GENÇLİĞİM EYVAH, YAĞMUR BEKLERKEN, DÖNEMEÇTE
CAHİT KÜLEBİ: ADAMIN BİRİ, RÜZGAR, ATATÜRK KURTULUŞ SAVAŞINDA, ANADİLİ ÖĞRETİMİ, SIKINTI VE UMUT, YANGIN
KEMAL TAHİR: ESİR ŞEHRİN İNSANLARI, YORGUN SAVAŞÇI, DEVLET ANA, BOZKIRDAKİ ÇEKİRDEK, KÖRDUMAN…
NECİP FAZIL KISAKÜREK: ÖRÜMCEK AĞI, KALDIRIMLAR, BEN VE ÖTESİ, BİR ADAM YARATMAK, KÜNYE, TOHUM, SATIRBAŞI, SONSUZLUK KERVANI

TUNUSTAKİ DEVRİMİN ADI : YASEMİN
Tunus'ta halkın pahalılık isyanı 23 yıllık lideri devirdi. Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali Tunus'u terketti, Suudi Arabistan'a sığındı. Bazı akrabaları ise tutuklandı. Gelişmeler, sokaktaki Tunuslular tarafından "Yasemin Devrimi" olarak adlandırıldı.

- komisyonda kimler yer alır ?
- komisyon başkanı kimdir ?
- ikm nin görevleri?
- yüksek mahkemeler?
- savcının görevlerinden 5 tanesi?
- cumhurbaşkanın görevlerinden 5 tanesi?
- başbakanın görevlerinden 5 tanesi?
- neden ikm olmak istiyorsun ?
- öz geçmişini detaylı olarak anlat
- TBMM nin açılış tarihi ?
- Cumhuriyetin ilan tarihi ?
- Seni diğerlerinden ayıracak olan vasfın nedir?
- kendini bir cümleyle ifade edecek olursan ne dersin?
- Neden Adalet Bakanlığında çalışmak istiyorsun ?
- Birinci dünya savaşı sonrası yapılan antlaşmalar ?

Erkekler takım elbiseye,bayanlar kılık kıyafetine dikkat etsin.Ceketinizin önü her zaman kapalı olsun.kravat ardındaki düğmelerin hepsi kapalı olsun.İçeri girince size otur demeden kesinlikle sandalyeye oturmayın.sandalyeye oturunca ceketinizin düğmesini açmayın,dik durun...Efendim die hitap edin..Soruyu bilemezseniz bilmiyorum demek yerine cevabı hatırlayamadım derseniz daha iyi olur sorulara kesin cevap verin.Özgeçmişte çok detay anlatın size soru sorma gereği duymasınlar. Sorular bitince teşekkürlerine teşekkürle cevap verin.arkanızı dönmeden kapıdan çıkın.

Laiklik kaç yılında kabul edildi
2.cumhurbaşkanı kim
anayasa kaç maddeden oluşur
birden çok siyasi partinin bir araya gelerek oluşturduğu?
m tipi cezaevi ne demek
hükümlüyü kimler ziyaret edebilir ayrıca yanıltmak için çabaladılar:)

Not hepsine tam ve kararlı cevap verdim:)

istihak nedir - ilk türk pilotu ve şartlı tahliye nedir. bana sorulanlar.

Duyduklarım. Diaspora nedir. güneşe en yakın gezegen. Narsizim. Nutuk kaçyılında nerde okunmuştur.

Kazanan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Daha önceden mülakata girmiş arkadaşlara da soruyorum.

Mülakata girdiğinizde, "Sanırım bu kez oldu, gözlerinden bakışlarından anladım." deyip de sonuçlar açıklandığında kaybettiğiniz oldu mu?

Elazığ'ın sonuçları çok geç açıklanacak, 21'inde mülakat bitiyor zaten. Umutlanmak da istemiyorum ama ne bileyim oldu gibi bir his uyandı mülakat sonunda bende.

Ne dersiniz?

Beklemek ne kötü arkadaş ya...

sorulan soruları bildim diye kazandım düşüncesi yanlış. Bilemedin diyede elendim diye düşünmekte doğru değil. Komisyondaki kişilerin ne aradığı neye baktığı önemli bence

Soruları bildim diye kazandım demiyorum hocam. His'ten bahsediyorum.

inşallah kazanırsın kardeş. hayırlı haberler verirsin inşallah.

arkadaşlar artık sağlık kurulu raporu bolge hasteneleri uygulaması kalkmış.diğer tam teşekkullu devlet hastenelerinden de alınabiliyormuş. komisyona bizzat gidip sordum. oda bilgisayardan biyerlere sordu. bu iyi oldu. ankaraya gitmeme gerek kalmadı.

Dünya Kültür Mirası Listesinde Türkiyeden 5 Yer
Techir Kanunu Nedir ??
Türkiye Cumhuriyetinin İlk Savaş Gemisinin Adı Nedir
Lozan ın Tarihi ??
Anadolu Selçuklu nun Simgesi Nedir

Birkaç Tane Daha Vardı Ama Anımsayamıyorum...

Yukarı Alt