Memur tabloya takılacak!

Kayıt
24 Ocak 2012
Mesajlar
587
Beğeniler
0
#1
Maliye Bakanlığı, enflasyon hedefini aşmayacak bir zam teklifine hazırlanıyor
Memura enflasyon hedefini aşmayacak bir zam teklifi sunmaya hazırlanan Maliye, bu kesimin alım gücünün zamlar sayesinde sürekli arttığını gösteren bir tablo hazırladı. Tablo masada Maliye'nin elini güçlendirecek.

Bugün gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanlığı , memurla toplu sözleşme görüşmelerine çarşı pazar dolaşıp temel gıda ürünlerinin fiyatlarındaki değişimi inceleyerek hazırlanıyor. Bugüne kadar memura uyguladıkları 'enflasyon hedefiyle uyumlu zam ile enflasyon farkının daha sonra yansıtılması' modeli sayesinde memurun alım gücünün yükseldiğini savunan Maliye, bu tezini kanıtlayan bir tablo hazırladı.

İKİ KATI ZAM VERDİK
Maliye Bakanı Şimşek, hafta başında düzenlediği toplantıda memur, emekli ve asgari ücretlilerin maaşına enflasyonun iki katına varan oranlarda zam yaptıklarını belirtmiş, bundan sonraki dönem için de zamların enflasyonla uyumlu olması gerektiği mesajını vermişti.

YUMURTAYA YENİLDİ
Maliye, Şimşek'in bu mesajlarını destekleyen ve en düşük memur maaşı ile çarşı pazardan alınabilecek temel tüketim mallarının listesini içeren bir tablo hazırladı. 2002'den bu yana yıl yıl en düşük memur maaşı ile hangi miktarda temel tüketim malı alınabileceğini gösteren tabloya göre memurun alım gücü yumurta dışında hemen hemen tüm tüketim malları karşısında artmış. Aralık 2010'da aylık maaşıyla 6 bin 190 yumurta alabilen memurun aylık geliri bugün sadece 5 bin 151 yumurta almaya yetiyor.

MAZOTTAKİ KARI 20 LİTRE
Listeye göre memurun alım gücü ekmek, süt, peynir, et, zeytin, şeker, çay, makarna, tüp doğalgaz, elektrik başta olmak üzere neredeyse tüm temel tüketim malları karşısında yükselmiş. Örneğin, en düşük memur maaşıyla 2002'de 310 litre mazot alınabilirken Aralık 2010'da 401, Şubat 2012'de 421 litreye çıkmış. Zamlara rağmen son iki yılda memurun mazot karı 20 litreye ulaşmış.

GÖRÜŞMELER 20 GÜNDE BİTECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, toplu sözleşme yasasının uygulama esaslarını belirleyen yönetmelik taslağını sendikalara gönderdi. Taslağa göre görüşmeler 20 günde tamamlanacak. Taslağın aynen kabul edilmesi halinde memurun 15 Mayıs maaşını zamlı alma ihtimali zora giriyor. Görüşmelere en erken önümüzdeki hafta başlansa dahi sürecin tamamlanması 14 Mayıs'ı bulacak. Üstelik masadan anlaşma çıkmazsa bu sefer de Hakem Heyeti devreye girecek ki bu da zammı bir hafta geciktirecek. 15 Mayıs'a zammın yetişmesi ancak, masadan 10-15 gün içinde anlaşma çıkması halinde gerçekleşecek
 
Kayıt
20 Mart 2012
Mesajlar
151
Beğeniler
0
#2
MemurSen'in çıtası yüksekti, bayağı şey istiyordu memur için. Bakalım dedikleri gibi 20 gün içinde biter mi..
 
Kayıt
24 Ocak 2012
Mesajlar
587
Beğeniler
0
#3
Sanmıyorum yuzde 14 lerden bahsedıyordu memursen ama Bakan Şimşek hesaplamış da cok zamn yapmışlar gecen senelerde onceden mesela 1 kolı yumurta alıyorsan şimdi 2 kılo alıyormusun bu maasla buradan cıkarmışlar mantıga bak ya kendilerine yapılan zam maşallah kanun hükmünde kararname gibi tıık geçiyor bizde gelince yumurtanın zeytinin fiyat araştırması yapılıyor
 
Kayıt
4 Ocak 2012
Mesajlar
2.130
Beğeniler
1
Şehir
eskişehir
#4
artık ben bu memur maaş haberlerine bakmıyorum. işçiyim işçi.... :) şaka bir yana ona buna zam maaşa sadaka verir gibi
 
Kayıt
14 Mart 2012
Mesajlar
276
Beğeniler
0
#6
yok daha neler mazot artmış yani fazla mazot alıyormuşuz :D:D bunlar heralde kaçak mazotu hesaplıyorlar ben euro dizel alacam arabama belki :p kaç litre mazot giriyormuş görelim :mad: Memur-Sen bastırsın diğer sendikalarla birlikte düşük bir oranla kalkmazlar inş o zaman :D askeriyenin üst düzeylerine bir gecede 100-400tl arası zammı veriyorlar, m.vekillerinide veriyorlar o zaman bütçede açık yok memura işçiye gelince açık var pehhh :mad:
 
Kayıt
24 Ocak 2012
Mesajlar
587
Beğeniler
0
#7
Dört gözle beklenen gün geldi!
2.5 milyon memur ile 1.8 milyon memur emeklisinin dört gözle beklediği toplu sözleşme süreci bugün resmi olarak başlıyor.
24 Nisan 2012 Salı, 09:55:30


Toplu sözleşmeyle ilgili yönetmeliğin yayınlanmasının ardından, memurlar bugün mesai saati bitimine kadar toplu sözleşme tekliflerini Devlet Personel Başkanlığı'na yazılı olarak ve elektronik ortamda bildirecek. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne dahil olan bütün konfederasyonlar yani Memur -Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK, kamu görevlilerinin geneline yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme teklifi hazırlayacak. Her bir hizmet koluna özgü mali ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme teklifleriyse hizmet kolunda en çok üyeye sahip sendika tarafından hazırlanacak.

Anayasa değişikliğinden bugüne kadar geçen 19 aylık sürenin sonunda nihayet toplu sözleşme sürecinin resmi olarak bugün başlayabilmesi, zamlı maaşların 15 Mayıs'a yetişmesini neredeyse imkansız hale getirdi. Bir “Sürpriz” olmaması halinde, milyonlarca memur ve emeklinin zamlı maaşları ile yılbaşından bugüne hesaplanan maaş farkları, Haziran ayında ödenebilecek. Devlet Personel Başkanlığı bugün tekliflerin kendisine iletilmesinin ardından toplantı yeri ve saatini, görüşmelerden en az 1 hafta önce taraflara bildirecek. Böylece toplu sözleşme masası 2 Mayıs'tan önce kurulamayacak.

20 GÜN SÜRECEK
Tekliflerin iletilmesinin ardından, pazarlık masasının en iyi ihtimalle 30 Nisan'da kurulması sağlansa bile görüşmeler 20 gün sürecek. Üstelik bu süreye, anlaşmazlık halinde zamlar başta olmak üzere toplu sözleşme konularını karara bağlayacak olan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na ilişkin süreç dahil olmayacak. Heyetin karar için 1 haftası var. Sürelerin bitimi Mayıs ayının sonunu bulacak. Öte yandan Maliye Bakanlığı'nın memurların maaşlarını ödeyebilmek için her ayın 6'sında bordroları tamamlamış olması gerekiyor. Pazarlıklar 2 Mayıs'ta başlayabilirse, zamlı maaşların 6 Mayıs'ta tamamlanacak bordrolora yetişmesi mümkün değil. Bu durumda ek bordronun sözkonusu olabileceği belirtilirken, hakem heyetinin 1 haftalık süresi de düşünüldüğünde kararın zaten Mayıs sonunda netleşebileceği vurgulanıyor.

KİM NE TEKLİF VERECEK?
Memur-Sen: 2012 için yüzde 16, 2013 içinse yüzde 14 oranında zam. Taban aylığında 2012 için 120, 2013 için 80 TL artış. Eşit işe eşit ücret kararnamesinden faydalanamayan kamu çalışanları için ek ödeme. 2012 yılında 90 TL, 2013 yılında 120 TL olmak üzere toplu sözleşme ikramiyesi. 2012 yılında 200 TL, 2013 yılında 240 TL olmak üzere eş yardımı, 2012 yılında 50 TL, 2013 yılında 60 TL olmak üzere çocuk yardımı.

Kamu-Sen: 2012 yılı için maaşlara yüzde 10+10 artış ve taban aylıklarına ayrıca 100 TL zam. Yılda 2 kez dini bayramlar öncesinde brüt asgari ücret tutarında (886.5 TL) Bayram ikramiyesi. 700 bin öğretmen başta olmak üzere, din görevlisi, hekim dışı sağlık personeli, PTT çalışanları, araştırmacı, polis, subay, ast subay, profesör, doçent, yardımcı doçent, araştırma görevlisi gibi ek ödeme artışından faydalanamayan kamu görevlilerinin ek ödeme oranlarının 25-75 puan artırılması. Aile yardımının 238.3 TL, çocuk parasının ise 0-6 yaş çocuk için 66.2 TL, 6 yaş üstü çocuk için 33.1 TL olarak belirlenmesi.

KESK: ‘Grevsiz toplu sözleşme hakkı olmaz' diyerek, 5 Mayıs'a kadar sürecek bir imza kampanyası başlattı. 1 milyon imza toplamayı hedefleyen KESK, taleplerini şöyle sıraladı: Çalışma yaşamını ilgilendiren bütün konuların görüşüleceği, her sendikanın kendi üyeleri adına toplu sözleşme imzalayacağı ve grevi hakkını teminat altına alan bir düzenleme yapılması. 2012 yılı için en düşük kamu emekçisi maaşının 2.145 TL'ye yükseltilmesi, bu çerçevede tüm kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 30 zam yapılması, tüm çalışanların iş güvencesine kavuşturulması.
 
Kayıt
11 Nisan 2012
Mesajlar
47
Beğeniler
0
#8
http://ekonomi.milliyet.com.tr/memurun-zamli-maasi-en-erken-haziran-da/ekonomi/ekonomidetay/24.04.2012/1532166/default.htm
işte memurun zam görüşmelerinin başlayacağı tarih
 
Kayıt
30 Mart 2012
Mesajlar
99
Beğeniler
0
#9
arkadaşlar hepimiz çok ıyı bılıyoruz kı bu oranların hükümet tarafından verılmesi zayıf bır ihtimal en fazla vereceği 4+4
 
Yukarı Alt