Meclis'te bizim için süper konuşma...

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi
Kayıt
13 Kasım 2011
Mesajlar
349
Beğeniler
17
Yaş
34
Şehir
Ankara
#1
S. Nevzat KORKMAZ Ceza İnfaz Memurlarının Sorunları hk Gündem Dışı konuşması 30-11-2011


Türkiye Büyük Millet Meclisinin 30.11.2011 tarihli birleşiminde; Milliyetçi Hareket Partisi Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ gündem dışı söz alarak, Ceza infaz memurlarının durumu ve sorunları hakkında bir konuşma yapmıştır.
Konuşmanın tam metni aşağıdaki gibidir bilgilerinize;

‘Adalet’ denilen kutsal mekanizma sadece hâkim-savcı ve mahkemelerden ibaret değildir. Adalet denildiği zaman olayın oluş anından, gözaltına alma, tutuklama, yargılama, hüküm ve infaz safhalarını da kapsayacak bir şekilde infazın tamamlanıp şahsın devlet tarafından tutulmasından vazgeçilmesine kadar olan süreyi kapsar.

Adaletin tesisi ve yargının inkişafı için hakim-savcı kadar, adli kolluk, adli memurlar, infaz memurları, mahkemeler kadar, adli araç ve yöntemler, cezaevleri de önemlidir.

Bir süreden beri bu mekanizmanın önemli dişlilerinden biri olan ve sayıları 12 bini aşan Ceza İnfaz Memurları yetkililere ulaşmaya ve sıkıntılarını anlatmaya çalışıyorlar. Ancak AKP her zaman en tepedekileri memnun etmeyi bir yöntem olarak gördüğünden Ceza infaz Memurları bir türlü muhatap kabul edilmiyorlar.

Bu sıkıntılarını eminim tüm partilere ve aynı zamanda MHP’ne de birçok kanaldan iletmişler ve meclis kürsüsünden dillendirilmesini istemişlerdir. Belli başlı talepleri şunlardır:


1. Yaptıkları görevin özelliği ve çalışma şartları dikkate alınarak, kolluk kuvvetleri gibi ‘Emniyet ve güvenlik hizmetleri’ sınıfına dâhil olmak ve böylece ‘fiili hizmet zammı’ndan istifade etmek istemektedirler.
2. Adalet Bakanlığı Merkez ve Taşra teşkilatı için öngörülen fazla çalışma ücreti ile ilgili düzenlemede Ceza İnfaz Kurumları hariç tutulmuştur. Oysa ‘Vardiya Sistemi’ ile bayram, tatil gece-gündüz demeden, yasalarla belirlenmiş haftalık çalışma saatinden daha fazla çalışan zaman zaman çoluk çocuğunun yüzüne hasret kalan ceza infaz memurları da fazla çalışma ücretini haketmektedirler.
3. Maaşları ve aldıkları ücretlerin insanca yaşama seviyesine, hiç değilse benzer görevi icra eden güvenlik güçlerinin seviyesine çıkarılmasını ve emekliliklerine yansıyacak ek göstergelerinin yükseltilmesini istemektedirler.
4. Ceza infaz kurumlarının karar mekanizmalarında, cezaevlerinin iç işlerini bilen hatta mahkûmlarla birlikte bu şartları yaşayan onlarla aynı mekânları paylaşan alt seviyedeki memur ve amirlerin de yer alması için gerekli değişikliklerin yapılmasını ve deneyimlerinden faydalanılmasını istemektedirler.
5. Son derece zor ve riskli şartlarda görev yapan ceza infaz personeline, görevi başında iken verilen silah taşıma ruhsatlarının emeklilikte de geçerli olmasını ve birtakım harçlardan da muaf olmalarını talep etmektedirler.
6. Eğitim, sağlık, eş durumu atamalarında kolaylık gösterilmesini,
Konut, lojman, servis, okul gibi sorunlarının çözülmesini beklemektedirler.
7. İdare memurlarının daha çok Ceza İnfaz personelinden atanmasını, Ceza infaz kurumlarında görev yapan sözleşmeli personel ve kadrolu personel arasındaki özlük hakları farklılıklarının giderilmesini istemektedirler.
8. Ceza İnfaz memurlarına sendika kurma ve üye olma hakkı tanınmasını beklemektedirler.
9. İş yurdu kar payından dağıtılan miktarını artırılıp, değişik statüdeki tüm personele yaygınlaştırılmasını istemektedirler.

Bu taleplerin hepsi makul ve hiçbiri fazla değildir. Devlet, kendi evlatları arasında ayrımcılık yapmaz. Kimi evladını öz, diğerini üvey göremez.

Muhakeme ve adil hüküm, ancak infazı ne bir eksik, ne bir fazla, layıkıyla gerçekleştiğinde anlam kazanır. Cezaevlerinin sadece cezalandırma değil, aynı zamanda kader mahkûmu insanların yeniden cemiyet hayatına kazandırılması gibi de önemli bir fonksiyonu vardır. Kararı veren hakim, verilen kararın nasıl infaz edildiğinden habersizdir. Cezaevi savcıları da mesai bitimi sonrası evine gitmekte, cezaevlerinin huzuru güvenliği asıl olarak infaz memurlarına emanet edilmektedir.

Bu personelin madden ve manen iş tatmininin yüksek olması onların vazifelerini hiçbir kaygı taşımaksızın yapmalarına sebep olacak, devletin adalet hizmetinden beklentileri de gerçekleşmiş olacaktır. Bu bakımdan bu personelin yaptığı hizmetin öneminin farkında olarak zikrettiğim sorunların çözümünün gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunların giderilmesi için meclise getirilecek düzenlemelerde de MHP olarak destek olacağımızı ifade ediyoruz.

Çok zor çalışma şartları içerisinde görev ifa etmeye çalışan tüm ceza infaz Kurumu personeline yürekten başarılar, aileleriyle birlikte huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir hayat temennisiyle, yüce meclisi saygıyla selamlıyorum
 

kardelenkurt

Kurucu
Yetkili Kişi
Kayıt
13 Kasım 2011
Mesajlar
349
Beğeniler
17
Yaş
34
Şehir
Ankara
#3
az çok derdimizi net olarak atlatmış.. siyasi görüş ne olursa olsun ikm adını alan herkesin arkasındayız..
 
Kayıt
1 Aralık 2011
Mesajlar
4
Beğeniler
0
#5
Helal sana Nevzat KORKMAZ evet arkadaşlar çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı demekki sesimizi daha fazla duyurmak için çok çalışmamız gerekli herzaman sorunlarımızı gündemde tutarsak mutlaka birileri duyacaktır. Bu arada medya ayagının eksik olduğu kanaatindeyim.
 

ikm

Yeni Üye
Kayıt
1 Aralık 2011
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#6
çok güzel bir konuşma yapmış... umarım iktidar gerçekten duyar ve hakkımız verilir
 
Kayıt
30 Kasım 2011
Mesajlar
148
Beğeniler
3
Şehir
ankara
#7
kendi adıma Milliyetçi Hareket Partisi Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ' a bizleri unutmadığı için teşekkür ederim.
 
Kayıt
30 Kasım 2011
Mesajlar
148
Beğeniler
3
Şehir
ankara
#11
askerden döneyim yogun çalışmalara başlar,meclise gıderızz devrem ayıp edıyorsun.Bu işi bizler çözecegiz hayırlısıyla
 
Kayıt
20 Mart 2012
Mesajlar
151
Beğeniler
0
#15


Arkadaşım katılıyorum sana. Bence bu konuda da milletvekili olmadan önce Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmış Avukatlar, Personeller.. vb gibi milletvekillerimizle irtibata geçilmeli. Anayasanın değişeceği şu zamanlarda, özellikle aday gösterilen ve seçilen avukatların sayısı oldukça fazla. Sonuçta onlar, az da olsa ikm ile aynı ortamda hava solumuş insanlar. Yararı olacağını düşünüyorum.
 
Yukarı Alt