İKM mesleğinin tehlikeleri

neco06

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize selam ve sevgilerimi sunarım.

Ben Niğde'ye İnfaz koruma memuru olarak atandım. Kısmetse öğrencilik sonunda Niğde'de ikm olarak göreve başlayacağım.

Şuana kadar internetten sürekli infaz koruma memurlarının yaptıkları iş hakkında bilgi almaya çalışıyorum. Ancak çoğu sitede bunların bir kaçı cezaevi personeline hitab eden siteler, yazılar korkutucu düzeyde.

Bazı site yazarları mahkumlar tarafından darp edilen, bıçaklanan İnfaz koruma memurularını, bazı yazarlar ise İnfaz koruma memurlarının mahkum yakınları tarafından dışarıda tehdit edildiği ve öldürüldüğünü yazıyor. Ve bunları yazanlar bu mesleği yapanlar.

Şimdi sorarım size arkadaşlar. Ben evliyim ve 1 yaşında çocuğum var, yani kısacası hayatını idame ettirmem gereken 2 kişi var bu dünyada. Bu meslek bu kadar zor ve tehlikeli mi ?

İkm'lerin tehdit edildiği ve mahkumlar tarafından bıçaklanıp öldürüldüğü ne kadar doğru.

Artık tek başıma yaşamıyorum ki, kimseden korkum olmasın.

Birileri soruma cevap verirse çok sevinirim. Çocuğumun babasız büyümesindese, marketlerde çalışmayı yeğlerim. İyi akşamlar.

yok öyle şeyler asla olmaz demeyi ne kadar çok isterdim bilemezsin.. Bende İ.K.M. olarak görev yaıyorum ve maalesef bu ve bunun gibi olaylar sürekli olmasa da başımıza veya arkadaşının başına gelebiliyor.. yani senin anlayacağın yazılmışsa olur...

Hocam tabiki her mesleğin zorlukları vardır, çoğu cezaevinde mahkumla muhattab olmuyorsun, sen nöbetini tutuyorsun onlar cezalarını yatıyor... bizim meslekte dikkatli olacaksın, herşeye temkinli yaklaşacaksın, heran herşeyin olabileceği bir kurum... her insan korkabilir çekinebilir herşeyden önce korksan bile korktuğunu mahkuma belli etmeyeceksin, 2. elinde cop silah birşey yok ama yazacağın güzel bir tutanak mahkumun ceza almasına sebep olur ve açık cezaevine gitmesine engel olur. Bu yüzden tutanak çok önemlidir bizler için, çocuk cezaevinde çalışıyorum, biz de öyle aman aman fiziki sorunlar olmuyor fakat bizde de mahkumun derdi mahkumla, diğer cezaevlerinde jilet çekmeler falan yaşanabiliyor ancak sen dikkatli olursan, sen adaletli olursan hakkı hukuku gözetirsen kimse sana saldırıp jilet çekmez.... ben de yeni memurum bende çok korkuyordum acaba ne yaparım nasıl başederim ikmlikle ama dışarıdan göründüğü kadar da kötü değil sakın merak etme ayrıca çalışacağın arkadaşlarını çok iyi gözlemle, hemen mesai arkadaşımdır diye güvenme...

geçen hücre adında film izledim.adam ikm olarak atanıyor.bir gün önceden işe gidiyim diyo ortamı iş arkadaşlarını tanıma açısından.karısı hamile maddi olarak sıkıntılı işe girdim diye seviniyor.o gün de isyan çıkıyor kendisi üniforma girmediği için mahkumlar ikm olduğunu anlamıyorlar diğer ikm yi öldürüyorlar kendisi de mahkum gibi davranıyo.ortamdan kurtulmaya çalışıyo

*clap* benim bir tanıdığım içerde şu an ona hiçbirşey veremiyoruz paradan başka onu da didik didik arıyorlar ihtiyaçlarını ikmler alıyormuş. ama eskiden öyle değilmiş herkes içeri ne isterse sokabiliyormuş. vardır mutlaka azılı olanlar ama artık o kadarına da hep birlikte müdahale edilir.

erguvan

Yeni Üye
Oyle filmde mi varmis sasirdim genelde kotu gosterilen biz olurduk. neyse konuya gireyim :) her meslegin kendine gore zorluklari vardir . dediginiz gibi ne yazilmissa o olur. olum gelmisse sizi evin icindede bulur. degistiremezsiniz. tabiki eskisinden cok cok daha iyi sartlar var suancezaevlerinde. Ben sekiz aylik memurum ne tehditler ne hakaretler duydum darp edilen arkadaslarimiz olmus jilet cekilen arkadaslarimiz olmus. Calistigin cezaevinin sartlarida cok onemli tabiki hepsi birbirinden cok farkkli bu yuzden ben boyle soylerim baskasi farkli soyler. ama olmamistir olamaz yada olmaz demek cok zor burasi cwzaevi hersey olabilir . meslegi secerken bazi seyleri goze alarak secmelisini z yoksa omur gecmez cezaevinde sevmeden yapilabilecek bi meslek degil. ve bende severek yapirum isimi ve biz seviyosak o kadarda kotu degil demektir B)

Polisliğinde tehlikesi var, Jandarma askeriyeninde tehlikesi var, İtfayeci olsan yangın tehlikesi var, Zabıta olsan sokak satıcılarından dayak yersin kısacası her mesleğin kendine göre bir sıkıntısı var. Özellikle güvenlik ve koruma alanlarında çalışıyorsanız tehlikesiz olması zaten saçma olur. Günümüz şartlarında İkm oldukça iyi bir iş diğerlerine göre tehlikesi bence birazdaha düşük.

İNFAZ KORUMA MEMURU !!! ARTIK ARMALARDA İNFAZ KORUMA YAZIYOR!!!

İnfaz ve Koruma Memuru tanımı kaç yılında verildi ?

T.C.Resmi Gazete 13 Ağustos 1984 pazartesi Sayı: 18488 Mükerrer Bakanlar kurulu Kararı ,Karar sayısı 84/8311 Ekli cetvellerde sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı gösterilen kadroların 190 sayılıKanun Hükmünde Kararnameye eklenmesi ve mevcut kadrolara ilave olarak ihdas olunan kadroların ilişik kararda belirtilen esaslar çerçevesinde kullanılması; mezkűr Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 2 nci maddesi hükmüne göre, Bakanlar Kurulunca 18/7/1984 tarihinde kararlaştırılmıştır.Adalet Bakanı Mehmet Necat Eldem imzalı Bakanlar Kurulu Kararı ile 1984 yılında İnfaz ve koruma Memuru tanımı kullanılmaya başlanmıŞtır..

T.C.Resmi Gazete 13 Ağustos 1984 pazartesi Sayı: 18488 Mükerrer Bakanlar kurulu Kararı ,Karar sayısı 84/8311 Ekli cetvellerde sınıfı, unvanı, derecesi ve sayısı gösterilen kadroların 190 sayılıKanun Hükmünde Kararnameye eklenmesi ve mevcut kadrolara ilave olarak ihdas olunan kadroların ilişik kararda belirtilen esaslar çerçevesinde kullanılması; mezkűr Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 2 nci maddesi hükmüne göre, Bakanlar Kurulunca 18/7/1984 tarihinde kararlaştırılmıştır.Adalet Bakanı Mehmet Necat Eldem imzalı Bakanlar Kurulu Kararı ile 1984 yılında İnfaz ve koruma Memuru tanımı kullanılmaya başlanmıŞtır..

bunu biz böyle biliyoruz . biz ne kadar infaz koruma memuru desek de büyüklerimiz akrabalarımız hep gardiyan olarak hitap edecek . gardiyan olarak anlatacak...

bunu biz böyle biliyoruz . biz ne kadar infaz koruma memuru desek de büyüklerimiz akrabalarımız hep gardiyan olarak hitap edecek . gardiyan olarak anlatacak...

Aynen öyle ben infaz koruma memuru diyorum ama akrabalarıma söylüyorum infaz koruma memurluğunu kazandım diye o ne diyorlar bilmiyorlar yani sonra gardiyan diyorum hepsi hıııı diyorlar :) onu biliyorlar :)

bayrampaşa ben fazla kalmayacağım filmini izleyin senaryoyu tutuklular yazmış oynayanların da çoğu da hapistekiler.gardiyanın ne iş yaptığını tam olarak gösteriyo sayımlar hücre cezası hapishanenin içini

Aynen öyle ben infaz koruma memuru diyorum ama akrabalarıma söylüyorum infaz koruma memurluğunu kazandım diye o ne diyorlar bilmiyorlar yani sonra gardiyan diyorum hepsi hıııı diyorlar :) onu biliyorlar :)

evet ama arkadaşlar ilk önce kendinizde inanarak infaz koruma memur olduğunuzu söyleyip,cezaevinde çalıştıgınızı anlatsanız,bu sitenin bir amacı tabuları yıkıp mesleğin kötü imajını silmek....

daha atanmadın şu an eğitim merkezine kayıt yaptırana kadar infaz ve koruma memurluğu öğrencisi adayısın.geçici kayıt yaptırınca ögrenci olacaksın.biz bir önceki dönemiz.eğitim ve staj bitti ,hala atanmadık :)

daha atanmadın şu an eğitim merkezine kayıt yaptırana kadar infaz ve koruma memurluğu öğrencisi adayısın.geçici kayıt yaptırınca ögrenci olacaksın.biz bir önceki dönemiz.eğitim ve staj bitti ,hala atanmadık :)

hocam sizin eğitim ve staj ne kadar sürdü ve ne zaman bitmişti. yani ne kadar süredir atanmayı bekliyorsunuz.

merhaba gençler..forumunuzu yeni gördüm ve üye oldum..ilk dikkatimi çeken konulardan biriside bu konu oldu..
özetle şunu söylemek isterim;Herkes kasaplık yapamaz,terzilik yapamaz,aşcılık yapamaz yani herkes gardiyan lık da yapamaz..arkadaşınız eğer cesaretini toparlayamıyorsa bırakın başka bir dalda ekmeğini arasın niye illa da bu mesleği yap,her mesleğin bir tehlikesi var diye zorluyorsunuz ?
ikincisi bırakın şu eski gardiyanları kötülemekten veya eleştirmekten..daha önünüzde yıllar var,siz adil olun kurallara uyun yeter..Çünkü eski personelin çalışma şartları bugün olsa hiç biriniz kuruma girmek değil kapısından bile geçmek istemezdiniz.Biz çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı için o zor şartlar altında görev yaptık elimizden başka bir iş gelse veya arkamız olsaydı bizde bu mesleği yapmaz başka kurumlara geçerdik (bir çok geçen gibi)..O yüzden dürüst,adil,mesleğinin hakkını veren büyüklerinizden bahsederken lütfen biraz daha saygılı davrananlım..Saygısız davranıyorsunuz demedim ancak sanki bizlerden bahsederken biraz kötü insanlardan bahsediyormuşsunuz gibi geldi..Ben hala görev yapıyorum ve mesleğimden çok memnunum çünkü ailemi 30 yıldır bu işten aldığım ücretle baktım,çocuklarımı okuttum büyüttüm..Hamdolsun rızkı veren Yüce Rabbime..
Bir diğer mesele şu GARDİYAN kelimesi...Niçin bu kelimeden bu kadar tedirgin oluyorsunuz anlayamadım..1984 yılında Adalet Bakanı Nejat ELDEM tarafından yardımcı Hizmetlerden alındık Genel İdari Hizmetler kadrosuna getirildik.Ünvanımızda İnfaz Koruma Memuru oldu..İşte o ilk İnfaz Koruma Memurlarından biriside benim..04.10 1984 işe başlayışım :) :) :) Ben 28 yıldır hiç kimsenin bana infaz koruma demesini istemedim bundan sonrada istemem..Orman Muhafaza msmuru ünvanıdır ama Ormancı denir..İnfaz koruma memuru ünvanımız ama herkes gardiyan der..bunda gocunacak bir şey göremiyorum..Gardiyan kelimesi dilimize ingilizceden girmiş bir kelimedir.guard beklemek,bekleyen,koruyan anlamına gelmektedir.Polis kelimesi jandarma kelimesi Türkçe mi ki ?Gardiyan Türkçe olsun :) :) :) o yüzden takıntı yapmayın derim..Kendinize iyi bakın..saygılarımla..

Değerli abimiz;Bilindiği gibi dünyada herşey değişim ve gelişim içindedir.Yeniliklere ayak uyduramayanlar geri kalmaya ve nihayetinde yok olmaya mahkumdur.Cumhuriyetin ilk yıllarında tahsilli insanlarımız yıllar süren savaşlarda şehit olduğu için toplumca cahil kalmıştık.O yıllardaki gardiyanlar okuma yazma bilmeyen kaba saba cahil hapishane bekçileriydi.Yıllar sonra darbeler döneminde halk gardiyanları işkenceci gaddar rüşvetçi kimseler olarak tanıdı ve bu tanımi "GARDİYAN" kelimesiyle özdeşleştirdi.84 yılında bakanlık ben artık böyle gardiyan istemiyorum diyerek yh gardiyanı sınıfı ve ismiyle beraber kaldırdı ve yerine gih ikm ihdas etti ve hizmetiçi eğitimlerle ve eğitim çıtasını yükselterek bunu sağlamaya çalıştı.Günümüzde ikm lerin artık polis gibi okulu var ve ordan mezun olan ikm oluyor.Günümüzde ikmlerin çoğu üniversite mezunu.-Hatta benim doktora ve yüksek lisans mezunu devrelerim var.-Bu manada artık bu insanlar gardiyan değildir.
Hakkıyla infaz ve koruma memurudurlar.Onlara gardiyan demek eskinin eksiklik yanlışlık ve kötü şöhretlerini haketmedikleri halde onların boynuna takmak olur.gardiyan kelime anlamı olarak muhafız demek ama Türkiyede her vatandaşın anladığı yaşanarak terimleşmiş anlamı yukarda anlattığıim şekildedir.Gardiyan eskiden kanunda yazan bir ünvan olmakla beraber "Ormancı" resmi bir ünvan değildi bildiğim kadarıyla.selam ve hürmetlerimi sunarım :)))

Anlaşıldı ki sizinle anlayış farklılığımız var.
Ben de üniversite okudum ,üniver;site okumakla mesleğimizin ne alakası var.? Tabii ben Üniversiteyi 1989 yılında bitirdim acaba eski üniversite mezunu olmam sebebiyle diplomam kabul görmezmi ? :) :) :)
İlk lise mezunu olarak işe girenlerde bizleriz,biz işe başladığımızda adını soyadını zor yazan abilerimiz vardı.biz onları hiç küçümsemedik.Cezaevinde çalışıyorsak tecrübeye her zaman ihtiyacımız vardı ve abilerimiz bize o tecrübelerini aktardılar.
4 üniversite bitirsen yüksek lisans yapsan master yapsan doktora yapsan ne fark eder?
Benim söylemek istediğim şu;Mesleğimize dünyada ne deniyorsa memleketimizde de aynı isim veriliyor.
Ekmeğini yediğimiz mesleğimize Yüz yıldır Gardiyan denilmiş,ben gocunmuyorum..Gocunanlar gitsinler hangi okulu okudularsa o dalda mesleklerini icra etsinler çünkü'' 40 yıllık Kâni Olurmu Yanni '' derler insana..Lütfen Kimse alınmasın bu yazdıklarıma..Kağıt üstünde İKM olabiliriz amma halkın gözünde Gardiyanız..Bunu değiştirmek bizim değil ,halkın elinde..Gidelim köyün birisine soralım Ali amcaya; Ali Amca İKM nedir ? kime denir ?diye birde Gardiyan ı soralım..Şimdi birde Başkan çıkmış,bazı kurumlarda zorla Başkan dedirtiyorlarmış..çok üzüldüm buna.Ne başkanısınız ? Belediye başkanımısın ?demezlermi insana .. Hangi yönetmelikde hangi tüzükde yazıyor BAŞKAN ? Yazıyorda bizmi duymadık ?Böyle bir makam rütbe çıktıda bizmi duymadık !! Siz farklılık yaratmalısınız kurumda..Kuruma şikayetlenmeden hizmet etmelisin,ketum olmalısın,fedekarca çalışmalısın..Forumda bir kaç konu okudum maşallah şikayetsiz konu yok..daha iki gün olmuş işe başlayalı buranın döner sermayesi kâr payı veriyormu ? kaç lira veriyor ? nasıl kâr payı laınan yere geçeriz diye araştıranlar var..yapmayın çocuklar daha çok gençsiniz önünüzde yıllar var,böyle giderse dayanamazsınız. '' Neyse çok şey var yazacak ama boşuna çenemi yoracağım gibime geliyor..Sizler 25 yaşındasınız amma sizi gören zanneder anadandoğma Gardiyan :) :) :)
Bilmem anlatabildimmi ?

Yukarı Alt