Diyarbakır Cezaevi'nde tünel! Diyarbakır Cezaevi'nde kaçış için 187 metrelik tünel kazıldığı

Kayıt
16 Şubat 2012
Mesajlar
624
Beğeniler
0
#1
Diyarbakır Cezaevi'nde tünel!
Diyarbakır Cezaevi'nde kaçış için 187 metrelik tünel kazıldığı ortaya çıktı
Güncelleme:26 Temmuz 2012 12:33
Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nin içerisinde 187 metrelik bir tünel kazıldığı ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre, jandarmanın dikkati sayesinde ortaya çıkarılan tünelin hangi mahkumlar tarafından kazıldığının belirlenmesi için soruşturma başlatıldı. Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi, 1980 darbesi esnasında işkencelerle gündeme gelmişti.

Cezaevinde şu anda PKK'nın eski 2 numaralı ismi Şemdin Sakık ile KCK davasından yargılanan kadın tutuklular ile adli tutuklu ve hükümlüler kalıyor.
 
Kayıt
4 Ocak 2012
Mesajlar
2.130
Beğeniler
1
Şehir
eskişehir
#2
Diyarbakır'da E Tipi Cezaevi'nde hükümlülerin kazdığı 7 metrelik tünel bulundu. Bulunan tünelin ardından cezaevi bahçesinde kazı çalışmaları başlatılırken tünelin dışarıyla bağlantısının olup olmadığı araştırılıyor.

Yaklaşık 900 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevinde başta uyuşturucu suçlarından tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu C-1 koğuşunda dün bir istihbarat üzerine jandarma ekipleri tarafından arama yapıldı.

7 metre uzunluğunda ve 60 santimetre genişliğinde bir tünel bulunduktan sonra cezaevi bahçesinde kazı çalışmaları başlatıldı. Tünelin, cezaevinin ana giriş kapısı yönüne doğru kazıldığı öğrenildi.

Cezaevi savcısının gözetiminde jandarma ve Diyarbakır İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de cezaevine sevk edilerek geniş çaplı araştırma başlatıldı. Araştırmada 75 santim derinlikte, 7 metre uzunluğunda ve 60 santimetre genişliğinde bir tünel ortaya çıkarıldı.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, şu ana kadar apılan sayımlarda cezaevinde eksik bir tutuklu ve hükümlü bulunmadığını belirtti.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bir zamanlar PKK'nın önde gelen elabaşlarından olan Şemdin Sakık ile PKK'nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasından tutuklu kadınlar da bulunuyor.

SAKIK DA AYNI CEZAEVİNDE

PKK'nın 2'nci adamı konumunda bulunan ve müebbet hapis cezası alan Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık da bu cezaevinde. Bulunan tünel üzerine cezaevindeki diğer koğuşlarda da inceleme yapıldı. Bin kadar adli tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevinde son 10 gün içerisinde 500 kadar hükümlü, başka cezaevlerine nakledildi.

1996 YILINDA PKK'LILAR TÜNEL KAZMIŞTI

Aynı cezaevinde PKK'lıların kaldığı dönemde de bir tünel bulunmuştu. 1996 yılında bulunan tünel, kimse kaçmadan ortaya çıkarılmıştı. Yeni bulunan tünelin ne zaman kazıldığı konusunda da çalışmalarını sürdüren jandarma ekipleri, çökmenin meydana geldiği bölümde ise kazı işlemlerini devam ettiriyor.


Bağlantıları görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt